Glas Javnosti

NAJPOZNATIJI SASTOJAK PIVA: Sve o lekovitosti hmelja i uticaju na naš organizam

Zdravlje
Autor: Agroinfo.rs

Kada pomenemo hmelj, obično pomislimo na jedan od glavnih sastojaka piva. Međutim, hmelj predstavlja vrlo lekovitu i zdravu biljku koja ima brojne koristi na naš organizam.

Hmelj (lat. Humulus lupulus) je višegodišnja samonikla biljka iz porodice Cannabaceae. U narodu je još poznat i pod sledećim imenima: blust, hmelina, hmeljevina, kudilice, kuk, kuke, melika, melj, meljevina, miljevina. Uzgaja se već od 8. veka, a prve zabeleške o hmelju potiču od arapskog lekara Mesue iz 7. veka n.e. koji je za čišćenje krvi preporučavao sirup od hmelja.

Iako se kod nas i u drugim zemljama hmelj gaji pretežno za potrebe pivara, ova biljka ima dugu istoriju kao prirodan lek u narodnoj medicini, a koristi se i u kulinarstvu. Jedna biljka hmelja može razviti preko 3.000 šišarki, a plod hmelja je orašac. Muške biljke nisu poželjne u zasadu, jer se oplodnjom ženskih cvetova smanjuje njihova tehnološka vrednost. Za proizvodnju piva i lekovite preparate se koriste osušene šišarke veličine prsta.

Lekovitost hmelja i njegov uticaj na zdravlje

Hmelj se dugi niz godina koristi kao homeopatski lek, a njegova upotreba se pokazala najdelotvornijom kod lečenja nesanice, menstrualnih problema i problema sa probavom. Kao sredstvo protiv nesanice koristi se čaj od hmelja koji je odličan protiv psihičkog nemira i straha.  Interesantno je da jastuci punjeni hmeljom obezbeđuju dobar san i pomažu protiv nesanice. Zbog te osobine u nekim zemljama se u bolnicama za nervne bolest jastuci i dušeci pune hmeljom.

Delotvoran kod problema izazvanih ciklusom kod žena

Hmelj sadrži i visok procenat hormona vrlo sličnih estrogenu, pa je zato koristan za žene. Čaj od hmelja dobro je piti u toku menstruacije jer deluje umirujuće, olakšava bolne grčeve u stomaku i smanjuje talase vrućine koje mnoge žene imaju tokom perimenopauze.

Za dobar apetit, varenje i protiv problema sa probavom

Opšte je poznato da biljka hmelj veoma uspešno otvara apetit i izaziva prijatnu potrebu za hranom. Sadrži gorke materije i zato podstiče varenje. Hmelj ima veoma dugu istoriju korišćenja za lečenje mnogih digestivnih problema kao što su dijareja, sindrom iritabilnog creva pa sve do nadutosti i gasova. Ukoliko hmelj kombinujete sa mentom, dobićete veoma delotvoran lek i trajno ćete poboljšati probavu.

Kamenje u bubregu

Ako ste do sad imali problema sa kamenčićima u bubregu koji mogu izazvati veoma jake bolove, možda bi trebalo da razmotrite uzimanje suplemenata na bazi  hmelja. Kamenčiće u bubregu izaziva višak kalcijuma u organizmu, a hmelj nivo kalcijuma snižava i na taj način preventivno deluje na nastanak kamenčića.

Odličan antioksidant

U hmelju se nalazi velika količina antioksidanata koji predstavljaju najjače borce protiv slobodnih radikala koji su glavni uzročnici simptoma starenja i nastanka kancerogenih obolenja. 

Osim toga, hmelj može pomoći kod problema suve i ispucale kože, kod cirkulacije, valunga, a poseduje i antispazmolitičko dejstvo, pa se primenjuje kod mišićne napetosti. Ukoliko rešite da koristite hmelj u navedene svrhe, budite oprezni i prethodno se posavetujte sa svojim lekarom. Hmelj uzet u većoj meri izaziva trovanje koje se manifestuje povraćanjem, glavoboljom, usporenom cirkulacijom, gađenjem.

Agroinfo.rs

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR