Poljski rastavić (Equisetum arvense L.) je biljka koja se za lečenje koristila još u antičko doba. Poznati antički lekar Dioskorid preporučivao ga je kao odličan lek za plućne bolesti i za izbacivanje viška vode iz organizma.
Raste pored potoka, reka, na vlažnim terenima, pored železničkih nasipa, na oranicama, u starim i napuštenim voćnjacima i vinogradima, zapuštenim mestima, ređe u šumama nizinskih i brdskih područja. U narodu je poznat pod različitim nazivima, i to kao što su: preslica, konjoper, konjski rep, barska jela, poljska preslica, rastaviče. Narodni naziv rastavić dobio je zahvaljujući osobini da se prilikom povlačenja rastavlja, to jest kida na noduse. Ova biljka u narodu poznata je i pod imenom konjski rep zbog karakterističnog izgleda, ali i snage koju nosi sa sobom. To je čudotvorna biljka koja leči dosta bolesti.
Ova višegodišnja zeljasta biljka naraste do 40 santimetara i po izgledu podseća na mali bor ili jelku.
Aktivni sastojci olakšavaju izlučivanja mokraće i kataralnih oboljenja bubrega. Koristi se u čajnim mešavinama kod infekcija i upala mokraćnih kanala. Ne dovodi do poremećaja balansa elektrolita.
Veoma je bogat mineralima, na prvom mestu silicijumom, elementom koji pojačava vezivno tkivo, jača kosti, kosu i nokte i deluje protiv artritisa. Posebno se preporučuje osobama koje pate od osteoporoze, bolova u kostima i zglobovima. Zbog velike količine silikata daje se i plućnim bolesnicima. Kao hemostatik, za spoljnu upotrebu koristi se za zaustavljanje krvarenja iz nosa, kao i za zarastanje rana i opekotina. Ulazi u sastav čajnih mešavina za grudne i urološke probleme. U obliku čaja s drugim biljkama preporučuje se kod povišenog krvnog pritiska, za bolje varenje, protiv gasova i belog pranja.
Ipak, najčešće se koristi za lečenje upale mokraćnih puteva, ali je odličan i kao lek za smanjenje kamena u bubregu, poboljšanje krvne slike, problema s kožom (ekcemi, atopijski dermatitisi, kontaktni dermatitisi), za lečenje čira na želucu i kod upala organa za varenje.
Preparati na bazi rastavića koriste se i u lečenju ateroskleroze i visokog krvnog pritiska, nervoze, malokrvnosti, bolesti metabolizma, a primenjuju se i za lečenje želuca, ispiranje gnojnih rana i čireva.
U biljnoj medicini ova biljka koristi se prvenstveno kao diuretik, podstiče izbacivanje tečnosti i toksina nagomilanih u organizmu. Upravo zbog toga važi za jedan od najboljih biljnih lekova protiv celulita i masnih naslaga koje se nagomilavaju u predelu bokova i zadnjice. Moris Mesež svrstava rastavić među svoje omiljene anticelulitne biljke.
Biljni materijal sakuplja se od maja do oktobra, odsecanjem sterilnih stabljika na visini od 20 santimetara iznad zemlje. Suši se u tankom sloju na hladnom promajnom mestu. Osušena droga nema mirisa i ukusa, a pod zubima hruska usled prisustva peska. Pakuje se u vreće ili kutije i čuva na suvom mestu.
Biljka ima snažno diuretično dejstvo, stoga je potreban oprez kod ljudi koji imaju kamen u bubregu, jer unosom velike količine čaja može doći do pomeranja kamena iz bubrega i jakog bola. Zato oni koji koriste rastavić u svrhu topljenja kamena u bubregu treba da unesu manju količinu čaja od ove biljke. Pacijenti koji u svojoj redovnoj terapiji koriste lekove za izmokravanje moraju biti oprezni jer ova biljka pojačava dejstvo takvih lekova.
Pepeo ove biljne vrste upotrebljava se za glačanje metala i drvenih predmeta. Stablo se koristi za ribanje metalnih sudova, poliranje drveta.
43 min