Glas Javnosti

MIGRENA I KAŠALJ NESTAĆE KAO RUKOM ODNEŠENI! Rešite se tegoba bez lekova uz pomoć ovih namirnica

Zdravlje
Autor: Glas Javnosti

Bake su uvek one koje nam predlažu različite čajeve i napitke prirodnog porekla, koje će pomoći da brzo ozdravimo. I moramo im odati priznanje, jer zaista pojedine biljke mogu veoma efikasno ublažiti simptome određenih bolesti.

Čak su i istraživači sa Oksforda istraživanjem uspeli da dokažu da je recimo med efikasniji u borbi protiv kašlja i prehlade od brojnih lekova koji se prodaju bez recepta.

U nastavku predlažemo prirodne alternative za ublažavanje tegoba pojedinih bolesti koje možete koristiti umesto lekova.

Med protiv kašlja

Virusi su glavni izazivači infekcija grudnpog koša koje uzrokuju kašalj. Iako antibiotici u ovim situacijama ne pomažu, lekari ih i dalje prepisuju jer nemaju alternativna rešenja. SZO upozorava da prekomerno uzimanje antibiotika može da dovede do otpornosti bakterija, što znači da bi u budućnosti, infekcije poput upale pluća i tuberkuloze koje se danas lako leče, mogle ponovo da postanu ubice.

Izvor: Pixabay

Istraživači sa Oksforda kažu da je sprovedeno istraživanje pokazalo da lekari imaju dovoljno razloga da ljudima umesto lekova prepišu med.

Đumbir protiv migrene

Izvor: Youtube/Printscreen

Đumbir je namirnica koja se koristi za lečenje nekoliko različitih bolesti. Smiruje probavne smetnje, mučninu i uznemiren stomak. A prema podacima dobijenim poslednjim istraživanjem, đumbir je i namirnica vrlo efikasna u otklanjanju glavobolje i migrene. Smatra se da đumbir pomaže pri oslobađanju serotonina, hemijske supstance koja pruža dobar osećaj u mozgu, a čiji nedostatak izaziva migrene.

Đumbir je dobar i u ublažavanju tegoba izazvanih upalom mišića i proširenim krvnim sudovima.

Kurkuma protiv bola

Izvor: Pixabay

Kurkuma je začin koji kariju daje žutu boju, a u Indiji se koristi vekovima kao lek. Kurkuma sadrži hemikalije poznate kao kurkuminoidi, od kojih je najvažniji kurkumin. Taj aktivni sastojak deluje protivupalno, a istraživanje je pokazalo da može da pomogne u upravljanju artritisom i metaboličkim sindromom (koji uključuje dijabetes tipa 2, visok krvni pritisak i gojaznost), kao i teskobu, povrede od vežbanja i bolove u mišićima.

Majčina dušica (Timijan) protiv kašlja

Izvor: Youtube/Printscreen

Još jedna prirodna super-namirnica koju bi trebalo da imate u svojoj kuhinji ili bašti jeste majčina dušica ili timijan. Godinama se cveće, lišće i ulje ove biljke koriste za lečenje stanja poput proliva, bolova u stomaku, artritisa i upale grla.

Brusnica protiv urinarnih infekcija

Izvor: Youtube/Printscreen

Malo je žena koje nisu čule za ovaj lek protiv urinarne infekcije. Smatra se da ispijanje soka od brusnice može da pomogne u ublažavanju bola, a to je potencijalni prirodni lek koji treba isprobati. Istraživanja su pokazala da je verovatno potrebno malo više od samo čaše soka dnevno. Iako može da pomogne u hidrataciji, što je važno kad imate urinarnu infekciju, dok brusnica dođe do vaše bešike, njene blagodati već su se probavile.

Lavanda protiv teskobe

 Izvor: Pixabay

Ako ste se ikada borili s nesanicom i ‘guglali’ koji lekovi pomažu, velika je verovatnoća da ste isprobali umirujuću aromu lavande. Ipak, ova biljka takođe može da pomogne u ublažavanju simptoma teskobe, koja je jedan od najčešćih problema kod mentalnog zdravlja.

Pileća supa protiv prehlade

Napokon postoje dokazi da tanjir ukusne domaće pileće supe leči prehladu. Vruće tečnosti, kao na primer vruća voda i limun, kao i supe, već dugo pokazuju da smanjuju nakupljanje sluzi. Takođe, pomažu nam da ostanemo hidrirani, što podržava imunološki sistem da efikasno deluje.

Naučnici Medicinskog centra Univerziteta u Nebraski otkrili su da pileća supa takođe ima protivupalna svojstva, što bi moglo da olakša ozbiljnost respiratornih infekcija. Oni su proučavali efekat supe na bela krvna zrnca odgovorna za imunološki sistem tela i utvrđeno je da pileća supa zaustavlja potrebu da se one aktiviraju.

Ako imate bilo kakvih zdravstvenih problema ili uzimate lekove, razgovarajte s lekarom opšte prakse pre dodavanja ovih namirnica prehrani.

 

(Glas javnosti/Prva)

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR