Prisustvo životinja u bolnicama predstavlja značajnu podršku u lečenju nekih hroničnih i degenerativnih oboljenja, kao što su Alchajmerova bolest, razni oblici tumora i psihomotorni poremećji, pokazala je praksa-prenosi Agroinfo.rs.
Istraživački tim Univerziteta u Edinburgu je sproveo studiju na 26 ispitanika dečijeg uzrasta od 6 do 9 godina. Svi ispitanici su imali teži oblik autističnog poremećaja, uglavnom su bili neverbalnog ili ograničenog verbalnog izražavanja. U toku istraživanja deca su podjeljena u dve grupe, jahaću i kontrolnu. Deca u jahaćoj grupi su bila uključena u 45-minutni program jahanja sedmično, prilikom čega su vođena na konju. Dvoje dece u ispitivanoj grupi je odlučilo da ne jaše, od kojih je jedno dete bilo prisutno i gledalo drugu decu, a drugo dete je vodilo svog konja po jahaćoj areni uz asistenciju. Studija je trajala sedam sedmica u sklopu koje su neka deca dobila 7 jahaćih seansi, a neka 5 zavisno od okolnosti. Sva deca u studiji su kontinuirano nastavila regularnu nastavu koja uključuje govornu terapiju.
Deca su evaluirana pre i posle programa pomoću skala za procenu simptoma autizma i bihejvioralnog testa. Sva testiranja su obavljena od strane učitelja škole koju deca pohađaju, zbog njihovog poznavanja dece.
Prema njihovim rezultatima jahanje signifikantno reducira simptome i hiperaktivnost dece sa ASD u poređenju sa kontrolnom grupom zdravih ispitanika, te poboljšava neke aspekte socijalnog funkcionisanja. Vrlo značajan zaključak studije je da su navedeni rezultati vidljivi nakon samo 5-7 sedmica. Takođe je zabeležen napredak dece koja su samo boravila u blizini konja, a nisu jahala, niti bila direktno uključena u rad sa konjima.
Iskustvo jahanja, diranje konja, ljuljajući ritam konjskog koraka mogu reducirati hiperaktivnost i ostale simptome ASD-a, što dovodi do boljeg funkcionisanja dece kod kuće, u školi i u drugim okolnostima.