Glas Javnosti

LITIJUM U VODI I AUTIZAM KOD DECE: Evo šta je pokazalo istraživanje

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Viši je rizik od autizma gde ima više litijuma u vodi, ali će biti potrebna dodatna istraživanja, pokazala naučna studija.

Naučnici su identifikovali vezu između nivoa litijuma u vodi iz vodovoda u Danskoj i povećane opasnosti da deci bude dijagnostikovan autizam.

Nova naučna studija urađena je na uzorku od 52.706 dece, a naučnici navode da iako nije dovoljna da bi se dokazalo kako litijum direktno izaziva autizam, ta mogućnost je vredna daljeg istraživanja.

Taj hemijski element koji se javlja u prirodi, ali i lek koji se koristi za tretiranje poremećaja raspoloženja, ranije je povezivan sa pobačajima i srčanim manama kod beba. Nova naučna studija iz Danske prva je koja povezuje litijum sa autizmom, piše Sajens alert.

„U ovoj studiji, zasnovanoj na populaciji Danske i kontrolisanoj na osnovu kontrolne grupe, autori su otkrili da je izlaganje trudnica višim nivoima litijuma u domaćinstvima kroz pijaću vodu tokom trudnoće povezano sa umerenim povećanjem rizika od autizma kod dece“, navode autori studije.

Taj nalaz je ostao čvrst i posle prilagođavanja nekolikim društveno-ekonomskim faktorima i izlaganju zagađenja vazduha, pišu autori studije objavljene u naučnom časopisu „Džama pedijatriks“.

Litijum obično ulazi u vodu za piće kroz ispiranje minerala pod zemljom, a poredeći sa drugim zemljama, nivo tog metala u pijaćoj vodi u Danskoj je umeren do nizak.

Naučnici su koristili podatke o pacijentima i registre informacija kako bi identifikovali decu rođenu između 2000. i 2013. godine sa ili bez dijagnoze autizma, mapiranih u 151 različitom javnom vodovodu (što predstavlja izvore snabdevanja vodom za otprilike polovinu stanovništva).

Koncentracija litijuma u vodi bila je podeljena u četiri jednaka dela - kvartila, od najmanje koncentracije do najveće i za svaki je određivan uticaj prilikom prenatalne izloženost.

Nivo litijuma u drugom i trećem kvartilu povezan je sa povećanjem rizika od dobijanja autizma za 24 do 26 odsto u poređenju sa prvim kvartilom – najnižom koncentracijom litijuma. U četvrtom kvartilu, gde je koncentracija litijuma najviša, rizik od dobijanja autizma je uvećan 46 odsto u poređenju sa prvim kvartilom.

Od 8.842 učesnika studije kod kojih je dijagnostikovan autizam, njih 2.850 dolazi iz područja gde su nivoi litijuma u vodi najviše koncentrisani i pripadaju četvrtom kvartilu, dok 1.718 njih pripadaju područja sa najnižom koncentracijom, prvom kvartilu.

„U budućnosti, izvori litijuma u vodi, na koje utiču ljudi, biće brojniji zbog korišćenja litijumskih baterija, njihovog odlaganja u zemlji i potencijalne kontaminacije podzemnih voda“, rekla je neurolog i epidemiolog Beata Ric sa Univerziteta Kalifornija u Los Anđelesu.

Poznato je da litijum može da prođe kroz placentu i kroz krvno-moždanu barijeru i postoje istraživanja koja ukazuju na mogućnost da može da utiče na razvoj mozga, navodi Sajens alert.

Slika o litijumu je komplikovana, budući da se široko koristi za balansiranje raspoloženja kod ljudi sa bipolarnim poremećajem i depresijom. Viši nivoi litijuma u vodi takođe su povezani sa nižim stopama samoubistva, zbog čega se čuju i glasovi da bi ga trebalo veštački dodavati u vodu za piće.

Naučnici navode da će biti potrebna dodatna istraživanja na ovu temu.

„Bilo koji element koji kontaminira vodu i može da utiče na razvoj ljudskog mozga zahteva intenzivno ispitivanje. Rezultati naše studije bazirani su na visokokvalitetnim danskim podacima, ali će biti potrebno da budu ponovljeni u drugim nacijama i područjima sveta“, navodi Beata Ric.

Glas javnosti/S04S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR