Hajdučka trava je prvenstveno biljka koja nas asocira na lekovitost i njenu upotrebu prilikom lečenja raznih tegoba u narodnoj medicini. Ipak, hajdučka trava je mnogo više od toga. Ona je svakako lep ukras u svakom vrtu, posebno zbog velikog varijeteta boja i vrsta.
Hajdučka trava spada pod trajnice koje su zeljaste strukture i ima veoma dug period cvetanja. Vreme cvetanja hajdučke trave je maj, jun, jul, avgust, septembar i oktobar.
Ako se odlučite da svoj vrt obogatite sa nekom od vrsta hajdučkih trava, važno je da obratite pažnju na sledeće stvari:
Ovo je veoma izdržljiva biljka, i prilagođena je našem podneblju – prezimiće bez problema
Zbog svoje zeljaste strukture, osetljiva je na jake vetrove i može se dogoditi ukoliko je sadite na brisanom prostoru da je vetar polegne. Zbog toga, za sadnju hajdučke trave birajte zaštićene pozicije.
Biljka u proseku raste od 45cm-60cm, ali pravilnim orezivanjem možete sprečiti da ona izraste preterano i na taj način izgubi svoj lep izgled.
Orezivanje hajdučke trave se vrši uvek pre njenog cvetanja, što znači u proleće.
Ova biljka je u plastičnim kontejnerima i pogodna je za sadnju tokom čitave godine.
Biljku je potrebno „podmladiti“, a to se radi svake 2-3 godine tako što se razdvaja bokor.
Uslov za sadnju hajdučke trave je sunčana ili polu-senovita pozicija. Biljci je potrebno sunce, te je nemojte saditi u hladovini.
Ona je veoma otporna i na sušu i na vlažnost, ali će biti lepša ukoliko joj stvorite optimalne uslove, odnosno optimalnu vlažnost.
Postoji mogo vrsta hajdučkih trava a mi izdvajamo neke :
- Achillea Paprika – crvena hajdučka trava
- Achillea millefolium rose madder
- . Achillea pink grapefruit