Glas Javnosti

Kvalitetan san u 30-im i 40-im godinama smanjuje rizik od demencije

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Naučnici iz časopisa Neurologi upozoravaju da osobe koje se suočavaju sa problemima spavanja mogu doživeti kognitivni pad u kasnijem životu, prema njihovom istraživanju objavljenom u stručnom časopisu.

Istraživači tvrde da ljudi koji iskuse poremećen san u tridesetim i četrdesetim godinama imaju povećan rizik od razvoja problema sa pamćenjem i razmišljanjem deceniju kasnije.

Prema rečima glavnog autora Iue Leng sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku, kvalitet sna je ključan faktor, naglašavajući da je važniji od same dužine sna.


Istraživanje je obuhvatilo više od 500 ispitanika praćenih tokom 11 godina, a iako nije direktno dokazano da će oni sa lošim snom u mlađim godinama razviti kognitivne probleme u starosti, istraživači ukazuju na "vezu" koja je više povezana sa dubinom sna nego sa trajanjem.


Podaci istraživanja takođe ukazuju na povezanost između kvaliteta sna i rizika od demencije, pri čemu apneja u snu može biti jedan od faktora.
 
Istraživanja u ovom kontekstu naglašavaju da razumevanje veze između sna i kognicije u ranijim godinama života igra ključnu ulogu u prepoznavanju problema sa snom kao potencijalnih faktora rizika za bolest.

Osim toga, studije su ranije povezivale apneju u snu sa povećanim rizikom od kognitivnog pada u starosti, dok su nedavna istraživanja ukazala i na vezu između nedostatka sna i povećanog rizika od dijabetesa.


Glas javnosti/I01H 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR