Glas Javnosti

KROMPIR, LUK, JABUKE, ULJE... Jako je važno znati gde se SKLADIŠTE OVE NAMIRNICE, kako bi što DUŽE TRAJALE

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Trikovi za pravilno skladištenje hrane uvek dobro dođu, jer to produžava trajanje namirnica i sprečava da hranu koju smo kupili na kraju bacimo.

Kako ovih dana, što zbog panike, što zbog (ne)razumnih mera predostrožnosti kupujemo i više nego inače, korisno je znati kako da sva ta hrana što duže ostane sveža i jestiva.

1. Maslinovo ulje

Jednom otvoreno, maslinovo ulje može da užegne za nekoliko meseci. Ako ga ne trošite u velikim količinama, radije ga kupujte u malim pakovanjima, od pola litre ili 0,75 dl.

Unsplash/Immo Wegmann

2. Sir

Neka diše! Sir treba držati u frižideru, ali u ambalaži koja propušta vazduh, na primer zamotanog u masni papir. Izbegavajte plastičnu foliju, kese, čak i aluminijsku foliju - ubuđaće se ako dugo stoji zamotan. Sa druge strane, ako ga držite na vazduhu, brže će se stvrdnuti (ako ga dugo ne potrošite), ali i dalje će biti jestiv - možete ga narendati na testeninu, tople sendviče i slično.

3. Puter

Jednostavno ga zamrznite, dobro to podnosi. Neće promeniti i ukus ni teksturu. Znak da vam puter predugo stoji u frižideru i da hitno treba da ga zamrznete - počeo je da menja boju, spolja je postao tamniji nego što je iznutra.



4. Smeđi šećer

Smeđi šećer voli da se stvrdne i pretvoriti u grudvu, te ga treba čuvati u hermetički zatvorenoj posudi, bez pristupa vazduha, a dobar je trik u nju staviti nekoliko kriški jabuka ili čak krišku hleba. 

5. Majonez

Neka stoji u vratima frižidera. Ako je na polici frižidera gde je temperatura niža, masnoće bi mogle da se razdvoje, odnosno na majonezu pojavi uljasti sloj. U vratima, kažu, može da traje i daleko duže od datuma naznačenog na pakovanju.

Unsplash/Immo Wegmann

6. Brašno

Brašno od celih zrna žitarica, odnosno integralno brašno treba držati na hladnom jer ima visok udeo masnoća pa se lakše kvari ako ga držite u špajzu. Držite ga u posudi u koju ne prodire vazduh, u frižideru. 

7. Mlevena paprika, čili, kajenski biber

Ove crvene začine držite u frižideru, duže će ostati sveži, intenzivnog ukusa i zadržati jarko crvenu boju - toplota i svetlost to uništavaju.



8. Krompir

Mesto na kojem se krompir najbolje čuva je hladno, vlažno, mračno i prozračno. Idealna je temperatura od 5 do 12 stepeni celzijusa, ali te uslove nema svako. U frižideru ga nije dobro čuvati, a ako ga čuvate na toplom mestu pobrinite se bar da je u mraku da ne proklija i da nije u plastičnoj kesi, jer mora da diše. Ukoliko pozeleni, nemojte ga jesti. To je znak da je pun glikoalkaloida, koji u većim količinama mogu da budu potencijalno toksični. 

9. Luk

Luk treba držati na prozračnom mestu, u korpi, ne u plastici. Nikad ga nemojte držati kraj krompira, zbog gasova koje krompir otpušta brže će proklijati. Ako upotrebite samo pola glavice luka, ostatak zamotajte u aluminijumsku foliju i stavite u frižider.

Unsplash/Immo Wegmann

10. Beli luk

I beli luk treba držati u posudi gde je dobar protok vazduha, ali može i da se zamrzne. Na primer možete ga naseckati, staviti u malo ulja i zamrznuti kao kockice leda. Kad kuvate, samo ubacite tu kockicu u činiju u kojoj pripremate hranu. Ako vam je to previše posla, očistite čenove i zamrznite ih u kesici. 



BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR