Da li vam se čini da vam kosa opada više nego ranije? Primećujete je po odeći, u kadi, na jastuku? Ne brinite odmah - prosečno gubimo od 50 do 150 dlaka dnevno. Ali ako se gubitak naglo poveća, kosa postaje vidno proređena, ili se javi osećaj peckanja i bola na temenu, vreme je da obratite pažnju.
Stručnjaci za zdravlje kose upozoravaju da postoji više uzroka prekomernog opadanja kose i većina njih je rešiva ako se na vreme prepozna.
Čvrsti repovi, uske pletenice, nadogradnje, klipse - sve to može oštetiti koren dlake i dovesti do njenog postepenog slabljenja. U zonama stalnog zatezanja kosa postaje tanja, mekša i ne raste više kao ranije.
Rešenje: Opuštajte frizure, menjajte razdeljak, izbegavajte stalno nošenje iste frizure. Ako osećate bol - odmah raskopčajte frizuru.
Centralna centrifugalna cikatrična alopecija najčešće pogađa kovrdžave tipove kose, a nastaje kao kombinacija genetike i spoljašnjih faktora: toplota, hemikalije, prečesto uvijanje ili ispravljanje kose. Kosa se sve više povlači s temena i može ostaviti trajne posledice.
Rešenje: Prestanite s invazivnim tretmanima, obratite se trihologu i počnite sa nežnim negovanjem skalpa.
Stres nije samo "u glavi" - on utiče na ceo organizam, pa i na kosu. Povišen kortizol remeti ciklus rasta i oporavka dlake, ometa apsorpciju nutrijenata i pogoršava stanje vlasišta. Rezultat je pojačano opadanje poznato kao telogeni efluvijum.
Rešenje: Obratite pažnju na ishranu, uvedite više gvožđa, proteina i omega-3 masti. Razmislite o dodatku vitamina D i B12 uz prethodnu analizu krvi.
U trudnoći kosa buja, ali nakon porođaja naglo opada. Tokom menopauze, pad estrogena i porast androgena takođe utiču na proređivanje. U oba slučaja, telogeni efluvijum je čest, ali privremen oblik opadanja.
Rešenje: Ne paničite. Većina hormonalno izazvanih gubitaka kose stabilizuje se vremenom. Pratite stanje i, ako potraje, konsultujte lekara.
Autoimune bolesti, problemi sa štitastom žlezdom i nedostatak nutrijenata mogu biti tihi uzročnici. Nakon COVID infekcije, mnogi su iskusili pojačan gubitak kose - kao posledicu jakih temperatura, gubitka apetita ili stresa.
Rešenje: Uradite krvne analize. Obratite pažnju na feritin, vitamin D, gvožđe, hormone štitne žlezde. Po potrebi uključite lekara ili dermatologa.
Visoke temperature oštećuju dlaku, slabe koren i isušuju kosu. Ako svakodnevno koristite uređaje bez zaštite, velika je šansa da kosa počne da puca i opada.
Rešenje: Koristite zaštitu od toplote, smanjite temperaturu, i dajte kosi bar dva dana nedeljno odmora od toplote.
Jaka hemijska sredstva mogu doslovno "spržiti" kosu. Previše izbeljivanja ili agresivnih bojenja može dovesti do pucanja, tanjenja i neravnomernog rasta.
Rešenje: Pronađite manje agresivne metode - kao što su toneri, polutrajnim boje i tretmani za jačanje vlasi između farbanja.
Ako kosu češljate na silu, posebno kad je mokra, lomićete je. Isto važi i za pogrešne četke sa tvrdim zupcima koje kidaju dlaku.
Rešenje: Koristite četke s mekanim, zaobljenim vrhovima. Uvek počnite od krajeva ka temenu, po potrebi koristite regenerator ili sprej za raščešljavanje.
Da, i to postoji! Kod mnogih žena povećano opadanje kose dešava se u jesen - kao posledica sezonske promene hormona i ciklusa rasta dlake.
Rešenje: Uvedite sezonsku negu - dodatne maske, redovno šišanje i manje stilizovanja. Ovo opadanje je privremeno.
Glas javnosti /U01S