Glas Javnosti

Koliko je opasan i kako prepoznati ptičji grip

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Ptice ubija izuzetno zarazna podvrsta ptičijeg gripa H5N1 sa smrtnosću većom od 70 posto.

Nekoliko desetina ptica uginulo je od ptičjeg gripa u beogradskom naselju Borča. Osim što je opasna za ptice, ta bolest je zabrinjavajuća, jer može da pređe i na ljude.

Mrtav labud nađen je u kanalu Vizelj u Kovilovu. Ta ptica je među desetinama koje su do sada uginule u okolini  kanala nadomak Borče. Članovi Udruženja „Eko Pančevački rit” svakodnevno pronađu po nekoliko uginulih labudova.


„Ovo je žarište. Od trećeg oktobra, naše Udruženje je predalo 32 labuda Veterini koja je zbrinula te labudove i od tih 32, pet su završili na Institutu u Beogradu i u Kraljevu, gde je na svih pet uzoraka otkriven ptičiji grip“, rekao je predstavnik Udruženja građana "Eko - Pančevački rit" Zoran Janković.

ubija izuzetno zarazna podvrsta ptičijeg gripa H5N1 sa smrtnosću većom od 70 posto, saopštili su iz Naučnog instituta za veterinarstvo Srbije u Beogradu. Znakove te bolesti sada pokazuje nekoliko labudova, u šta smo se i mi uverili. Karakterišu ih nepravilni i neprirodni pokreti.  

„Najčešće možemo da primetimo kod ptica te neke nervne simptome. Ptice plivaju u krug. Nevesele su, često se čini kao da spavaju, kao da odmaraju, međutim, vidi se da ne mogu da drže glavu, glava im pada pozadi“, objašnjava epizootiolog na Naučnom institutu za veterinarstvo Srbije dr Slobodan Stanojević. 

Grip u teoriji može da se prenese i na čoveka, ali samo u ekstremno retkim situacijama i u bliskom kontaktu sa zaraženom životinjom.

„Kako su u pitanju ptice koje su izuzetno bliske i imaju kontakt sa ljudima, nalaze se na lokacijama gde su šetališta, gde pecaroši stalno pecaju, postoji opasnost i realna mogućnost da u nekom dužem kontaktu dođe do infekcije kod ljudi. Ukoliko dođe do infekcije i kod ljudi je zabeležena visoka smrtnost sa ovim tipom virusa“, kaže Stanojević.



Prenos sa čoveka na čoveka, nije zabeležen i to je olakšavajuća okolnost. Takođe, dobro je i to što zaraženi labudovi nisu selice, već žive i legu se na kanalu Vizelj. Međutim, zabrinjava to što su selice divlje ptice koje su donele zarazu, a njih oko 50 uginulo je nedavno u Kotežu.


Glas javnosti/U01S

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR