Što se tiče namirnica, folna kiselina se nalazi u lisnatom zelenom povrću, voću i orašastim plodovima, a možemo ga naći u sastavu određene hrane kao što je hleb ili nekih drugih žitarica.
„Folna kiselina ključna je za normalan neurološki razvoj bebe. Ona pomaže u formiranju neuralne cevi, koja postaje rani mozak i kičma. Odgovarajući nivoi folne kiseline mogu da spreče urođene mane mozga i kičme“, objašnjava Ejmi Veter, ginekolog u „Pediatrix Medical Group“ u Atlanti.
Osim što pomaže u pravilnom formiranju neuralne cevi, folna kiselina pomaže i u smanjenju rizika od urođenih mana kao što su rascep usne i nepca. Zahvaljujući dovoljnoj količini folne kiseline razvija se i placenta, koja detetu omogućava kiseonik i ostale hranljive supstance.
Najbolje bi bilo da pre uzimanja suplemenata, najpre prvoverite šta i u kojoj meri nedostaje vašem organizmu. Unos folne kiseline lekari preporučuju najmanje jedan do tri meseca pre planirane trudnoće, a zatođtm i unos tokom cele trudnoće.
Folna kiselina preporučuje se i onim ženama koje ne koriste kontracepciju, kako bi izbegle nedostatak iste ukoliko im se dogodi neplanirana trudnoća.
Glas javnosti/N01S.