Uveitis je zapaljenje srednjeg sloja oka, koji se naziva uvea. Sastoji se od prednjeg segmenta (dužice i cilijarnog tela – prednja uvea) i zadnjeg (sudovnjača – zadnja uvea). Termin uveitis medicina koristi da opiše sve inflamatorne, odnosno zapaljenske procese oka.
Uveitis je posledica brojnih uzroka, među kojima su druge zapaljenske bolesti, kao i povrede oka. Takođe, ovo upalno stanje može da se desi i ako je oko izloženo uticaju nekih toksičnih hemikalija kao što su različite kiseline, pesticidi i druge opasne supstance.
Tačan uzrok uveitisa je kod mnogih ljudi nepoznat, ali neka stanja ili bolesti mogu da utiču na pojavu. To su pre svega druge zapaljenske bolesti ili sistemske bolesti kakve su:
Postoji više vrsta uveitisa a određuju se prema lokalizaciji upalnog procesa, odnosno delu oka u kome se razvila upala:
Difuzni uveitis ili panuveitis kao najkompleksniji vid bolesti daje i sve tipične simptome. To su:
Ostale vrste uveitisa najčešće nemaju bol kao simptom, ali je vid zamagljen i to ne samo na zahvaćenom oku, već na oba.
Studije o lečenju uveitisa
potvrđuju da je najefikasnija kombinacija terapije, ali da zavisi od tipa uveitisa. Oftalmolozi koriste kortikosteroidne kapi za oči, oralne steroidne lekove, i munosupresivnu terapiju ili kortikosteroidne implantate koji se operativnom metodom plasiraju u oko. Nekim ljudima mogu da pomognu i fotohromska sočiva. Adekvatnom terapijom se smanjuje upalni proces, manji je bol, utiče se na sprečavanje daljih oštećenja oka i vraća sposobnost izoštrenog vida.
Glas javnosti/T02S
14 min
14 min