Stručnjaci sa kojima su novinari Politike razgovarali napominju da je ova vrsta proizvodnje inače vrlo specifična i rizična zbog mogućih kontaminacija, posebno u nekim oblastima gde se kod biljaka može naći i prisustvo teških metala.
Inače, prema pisanju medija pirolizidinski alkaloidi (PA) mogu biti vrlo toksični za ljude, a biljke ga proizvode kako bi se odbranile od štetočina i biljojeda. Identifikovani su u oko 6.000 botaničkih vrsta.
Pojedini lekovi i preparati na biljnoj bazi mogu sadržati ovo jedinjenje s potencijalnim rizikom primene. Zbog toga su za ove sastojke i preparate koji ih mogu sadržati utvrđeni prihvatljivi, ograničeni dnevni unosi, kao i preporuke o dužini primene.
Ovi sastojci mogu da budu izuzetno opasni za jetru i pluća, a slučajevi toksičnosti jetre zbog konzumiranja biljaka s ovim supstancama zabeleženi su još pre sto godina. Najveći su rizici za one ljude koji dosta piju čajeve, konzumente biljnih preparata, ali kontaminirana može biti i stočna hrana. Pirolizidinski alkaloidi mogu dospeti u ove namirnice putem samoniklog bilja ili u slučaju meda.
Glas javnosti/ P02S