Glas Javnosti

KAKO DA IZBEGNETE PRAZNIČNO PREJEDANJE: Otkrivamo 7 TRIKOVA koji sigurno PROLAZE

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Praznični dani i obilje hrane kojom smo okruženi inspirišu da jedemo mnogo više nego što nam je potrebno, a nutricionista i diplomirani trener sportske rekreacije Lara Bojanić savetuje kako da "jedemo pametno".

Sprečavanja dodavanja još kojeg kilograma viška u vreme vaskršnjih, a onda i prvomajskih praznika je pravi izazov, jer je unos kalorija veći, a kretanje je manje.

Kako da „pametno“ jedemo i ne dovedemo sebe u situaciju da se mučimo kako bismo izgubili višak koji smo stekli za vreme praznika pitali smo Laru Bojanić, nutricionistu i diplomiranog trenera sportske rekreacije.



"Verovali ili ne, za vreme Vaskrsa može da se unese duplo više kalorija nego što nam je potrebno, pa ako se to još nastavi u par narednih dana, pored viška kilograma mogu da se jave i problemi sa otežanim varenjem i nadimanjem" - kaže Lara Bojanić, piše Ona.rs.

"Ukoliko ste aktivni i vežbate, biće vam žao da uložen trud pokvarite za nekoliko dana, ali ako niste aktivni i ne vežbate, nepažljivim biranjem hrane možete da nagomilate kilograme kojih ćete se teško osloboditi.

Lara podseća na tužnu, ali otrežnjujuću istinu - nikada ne možemo da potrošimo onoliko kalorija koliko možemo da ih unesemo. Ona ujedno daje preporuke za pametno obedovanje i izbegavanje viška kilograma.



1. Ne preskačite obroke

"I za vreme praznika trebalo bi da se ponašate uobičajeno i da jedete kao da bilo koji drugi dan. Često u našoj kulturi čujemo kako se "čuvamo za praznični ručak", odnosno ne jedemo ništa da bismo za taj ručak ili večeru mogli da pojedemo što više.

I tu nastupa problem, jer je ono što potom sledi prejedanje.

"Zato jedite redovno i ne preskačite obroke, odnosno "ne čuvajte se" za specijalni ručak ili večeru. Ukoliko idete kod nekoga u goste i znate da će biti svega, od ruske salate, preko sarme, do pečenja i slatkiša, znajte da to jelo može predstavljati ceo obrok. Zato uzmite sve što vam se dopada, ali probajte da budete umereni. Uzmite jedan tanjir i pojedite ono što ste stavili na njega, ali bez dosipanja" - savetuje naša sagovornica.



2. Sačekajte 20 minuta

Lara, takođe, podseća na činjenicu koju uglavnom zaboravljamo - potrebno je oko 20 minuta da iz želuca do mozga stigne signal da smo siti. Zato, preporučuje, pre nego što po drugi put napunite tanjir, sačekajte da prođe tih dvadesetak minuta - verovatno će vas iznenaditi odsustvo gladi.

3. Počnite od sveže salate

"Obrok obavezno započnite salatom. Neka to budu kupus salata, zelena salata, krastavci, odnosno bilo koja sveža salata bez testenine. Salate su vazdušaste i pune vode i kada ih pojedemo na početku obroka, naš mozak dobija informaciju da je polusit, a onda imamo veću kontrolu nad glavnim obrokom" - navodi Lara.



4. Jedite bez žurbe

"Jedite polako, žvaćite polako, jer varenje počinje u ustima, a to znači da će se hrana lakše svariti u želucu i tankom crevu, pa ćemo izbeći naduvenost koja se javlja kao posledica brzog žvakanja i gutanja vazduha. Dodatni trik je da spustite pribor svaki put dok žvaćete" - savetuje naša sagovornica.

5. Pametno birajte

Još jedan trik koji će sprečiti gomilanje prazničnih kilograma je pametan izbor namirnica.

"Ukoliko imate veći izbor mesa, izaberete ribu ili piletinu umesto svinjskog mesa, ali ako vam se jede svinjetina, pojedite je uz veću porciju salate. Birajte ili kaloričnije meso i salatu ili malo pite, odnosno rolata sa nekim namazom. Svakako povećajte količinu povrća, a smanjite količinu testa i raznih pita" - upozorava nutricionista.



6. Slatkiši 

Kako završiti praznični ručak bez kolača? Lara kaže da bi i tu trebalo da napravimo pametniji izbor:

"Birajte kolač koji nije pun rafinisanog šećera, preliva ili šećernog krema, koji je manje bogat margarinom, mastima, industrijskim korama i dodacima. Na kraju krajeva, druženje sa porodicom i prijateljima je ono što je važno, a hrana bi trebalo da bude u drugom planu. Ne morate jesti kada svi jedu. Ako ste se zadovoljili i pojeli sve što ste želeli, odložite pribor i naredna tri do četiri sata nemojte jesti ništa. Često je neumerenost posledica čestih dijeta i gladovanja, pa nam praznični dani dođu kao ventil koji smo otpustili.



7. Alkohol

A gde je dobra hrana, tu je i dobra “kapljica”. Kako odoleti?

"Ne zaboravite da ćete posle veće količine alkohola i unosa praznih kalorija imati povećanu potrebu za hranom sutradan, jer ćete biti još više gladni. Umesto sokova pijte vodu; sokovi su puni šećera, a te kalorije vam nisu potrebne. Ali, ako ste već preterali, izađite napolje i prošetajte 45 minuta brzim hodom i nemojte jesti ništa bar tri sata pred odlazak na spavanje" - zaključuje Bojanić.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR