Glas Javnosti

Kako da izbegnete "burnout" nakon odmora?

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Da li imate motivaciju i želju za poslovnim uspesima kada se vratite sa odmora? Da li vam je teže da se vratite u radnu rutinu i da li vam poslovne obaveze deluju opterećujuće? Ako na ova pitanja odgovorite potvrdno, psiholozi će reći da patite od "burnout" sindroma – odnosno tzv. sagorevanja na poslu. Zašto se sagoreva ako smo tek došli odmora, i ima li načina da se taj osećaj izbegne.

Dan kada ujutru alarm ne zvoni, kada možete da se izležavate do mile volje, kada gledate u morsko plavetnilo, kada bez žurbe uživate u svakom trenu, kada obaveze ne postoje. Tako izgleda prosečan dan na godišnjem odmoru. Godišnji odmor jedva se čeka, ali brzo prolazi, pa koliko god da traje – ispadne kratak, a mnogim povratak na posao bude mukotrpan.
Ako se i vi osećate ovako, ako vam odlazak na posao teže pada posle dolaska sa odmora, patite od burnout sindroma. To nije razlog za brigu, kažu psiholozi, već je razlog za promenu rutine, kako na privatnom, tako i na poslovnom planu.

- Ceo svoj život pokušavaju da spakuju tih 15 dana, dva meseca, mesec, koliko ima vremena zapravo za taj odmor. Mnogi su u burnoutu ušli u taj odmor od 15 dana, mesec dana i to nije dovoljno da se vi od burnouta uopšte oporavite. A onda ste videli koliko vam fale sve te aktivnosti i relaksacije, provođenje vremena sa porodicom, sa prijateljima. I prosto se samo vratite u ono radno okruženje u kome počinjete ponovo da radite 8, 9, 10 sati - kaže Ivana Siniđić, psihološkinja.
Burnaut sindrom uglavnom pogađa ljude na odgovornim pozicijama, ističu psiholozi, kao I ljude sa nepopustljivim standardima I izraženom kritičnošću, kako prema sebi tako i prema drugima.
- Mi svakoga dana moramo naći neko vreme za sebe, pa čak i ako ćemo taj dan manje raditi. Jer mi smo svi zamenjivi i to što mi mislimo da nismo i da, će propasti firma ili ne znam šta će se desiti sa zaposlenima… Zapravo ništa se neće desiti ako mi sat, sat i po ili dva odvojimo za sebe, da ne mislimo o poslu, da budemo sa bližnjima, da se relaksiramo, da se bavimo nekim sportom. To je zapravo i ta prevencija burnouta, ali to je jako teško za ove ljude sa visokim standardima, dodaje ona.

Univerzalni lek za burnout ipak ne postoji. Kako savetuju psiholozi, možda je najbolje da se ne vraćate poslovnim obavezama odmah sutradan nakon povratka sa odmora, već da uzmete dan dva za tzv. odmor od odmora. Takođe, ako je moguće, treba organizovati što više porodičnih okupljanja i druženja. Ipak, možda je najlakše izbeći burnout tako što nećete sebe forsirati i gurati do krajnjih granica odmah po povratku sa odmora.


Glas javnosti/ B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR