Dete svedok nasilja postaje psihosocijalno neprilagođeno, trauma može da traje dugo, a preživljena iskustva dovede do depresije u odrasloj dobi, navode psiholozi. Psihosocijalna neprilagođenost povezana je sa vidljivim promenama u anatomskom i fiziološkom sastavu centralnog nervnog sistema deteta. Deca, maloletnici sa ovim promenama ne funkcionišu dobro u društvu i predstavljaju deo zajednice sa ozbiljnim medicinskim, sociološkim i ekonomskim dilemama. Svedočenje ubistva čoveka, na primer, predstavlja tešku psihičku traumu, a dete može da ispolji simptome posttraumatskog stresnog poremećaja.
Brojne studije pronašle su snažne dokaze koji pokazuju da izloženost nasilju u detinjstvu, bilo da je dete bilo žrtva ili svedok, može da poveća verovatnoću zloupotrebe droga ili alkohola, patnju usled anksioznosti ili upuštanja u kriminalno ponašanje i uvlačenje u krug nasilja. Deca izložena zastrašujućim ili pretećim događajima verovatno će razviti toksični stres, koji može da ugrozi razvoj mozga dok pojačava hormone borbe ili bekstva, odnosno fizički odgovor tela na izazov, naglašavaju naučnici.
Deca koja su svedoci ubistava su emocionalno traumatizovana, stigmatizovana i duboko pogođena zastrašujućim događajem, objašnjavaju psiholozi. Često pokazuju iscrpljujuće simptome uporedive sa onima kod posttraumatskog stresnog poremećaja. Međutim, praksa je pokazala da kako je pažnja u nemilim situacijama usmerena na ubijene i na izvršioca zločina, deca svedoci nehotice postaju zanemarene žrtve.
Psiholozi su analizirali kako psihosocijalno indukovane biološke promene, odnosno fizičke promene na mozgu (srednji mozak, cerebralni korteks, limbički sistem, corpus callosum, mali mozak i osovina hipotalamusa, hipofize i nadbubrežne žlezde) koje su povezane sa neprilagođenošću (posebno posttraumatskim stresnim poremećajem) utiču na decu koja su bila svedoci nasilja.
Sva deca mogu da se nađu u prilici i da dožive veoma stresne događaje, koji utiču na njihovo razmišljanje i osećanje. Većinu vremena deca se brzo i dobro oporavljaju. Međutim, ponekad će deca, koja dožive ozbiljan stres, kao što je povreda, smrt, pretnja smrću, ubistvo člana porodice ili prijatelja, biti dugoročno pogođena. Kada razviju dugotrajne simptome (duže od mesec dana) od takvog stresa, koji uznemiravaju ili ometaju njihove odnose i aktivnosti, može im se dijagnostikovati posttraumatski stresni poremećaj (PTSP).
Primeri simptoma posttraumatskog stresnog poremećaja su:
S obzirom na to da deca koja su doživela traumatski stres mogu da izgledaju nemirna, nervozna ili imaju problema sa pažnjom i organizovanjem, stručnjaci naglašavaju da simptomi traumatskog stresa mogu da se pomešaju sa simptomima poremećaja pažnje/hiperaktivnosti (ADHD). Primeri događaja, koji mogu da izazovu posttraumatski stresni poremećaj su:
Za decu koja su svedoci nasilja, trauma može dugo da traje. Prema analizama, prvo se javljaju loši, uznemirujući snovi ili gubitak sna, pa i halucinacije. Mnoga deca koja dožive traumu nastavljaju da vode relativno normalne živote. Ali, kod drugih, trauma povećava rizik od depresije i zloupotrebe supstanci i može da dovede do agresivnijeg ponašanja u odraslom dobu, pokazuju istraživanja.
Ponašanje dece u takvim situacijama ne iznenađuje naučnike. Profesor društvenih nauka Abigail Gewirtz sa University of Minnesota, sproveo je istraživanje, koje je pokazalo da se deca takođe snalaze na načine koji nemaju uvek smisla za posmatrače.
Glas javnosti/E klinika