Ona dodaje da obe vrste tretmana mogu da se kombinuju, a neuroprotektori će kupiti vreme, smanjujući oštećenje mozga dok se ne obnovi protok krvi, prenosi N1.
U randomizovanom ispitivanju sprovedenom u 15 bolnica u Francuskoj i Španiji 2021. i 2022. godine, više od 150 odraslih osoba sa moždanim udarom zbog blokade arterije koja vodi krv do mozga nasumično je raspoređeno da primaju visoku dozu „neuroprotektantnog“ leka ApTOLL ili placebo.
U roku od šest sati od pojave simptoma, svi učesnici su takođe podvrgnuti mehaničkom uklanjanju krvnog ugruška, što je standardni tretman.
Tri dana kasnije, testovi su pokazali 40 odsto veće smanjenje oštećenog moždanog tkiva u grupi koja je primila višu dozu ApTOLL-a nego u grupi koja je primala placebo.
Nakon tri meseca, stopa smrtnosti je bila četiri odsto kod pacijenata koji su primili visoku dozu, u poređenju sa 18 odsto među pacijentima koji su primali placebo, a 64 odsto učesnika koji su primali višu dozu nisu bili invalidni, u poređenju sa 47 odsto onih koji su u placebo grupi. Kada je u pitanju niža doza leka, ona nije pokazala značajan efekat.
„Prvi put, lek proučavan kao neuroprotektant pokazao je, ne samo biološku korist smanjenjem zapremine oštećenog moždanog tkiva, već i smanjenjem dugotrajnog invaliditeta i rizika od smrti“, kaže dr Mark Ribof iz bolnice „Val d’Hebron“ u Barseloni, koji je vodio studiju, navodi se u saopštenju.