Glas Javnosti

I PORED SVIH OKO VAS, OSEĆATE SE USAMLJENO? Psihijatri otkrivaju kako to da prevaziđete

Zdravlje
Autor: Glas javnosti / objektiv

Pokušajte da se ne povlačite u sebe još više

Ako postoji nešto što se može reći za poslednjih godinu i po dana, to je da je usamljenost u znatnom porastu.

Čak i kada svakodnevno komuniciramo sa komšijama ili prijateljima, i dalje se možemo osećati izolovano.

Psihijatar Samanta Bordman objašnjava šta možemo učiniti u borbi protiv trenutne epidemije usamljenosti.

Značaj društvenih veza

– Svi znamo da je važno da se dovoljno naspavamo, vežbamo ili jedemo, ali verovatno su najpouzdaniji doprinosi našem blagostanju društvene veze – kaže ona.

Međutim, ona napominje da nisu sve društvene interakcije stvorene jednake. Kad su u pitanju društvene interakcije koje hrane našu potrebu za povezivanjem, dva najvrednija faktora su smisleni razgovor i iskustvo ljubavi (osećaj ljubavi se odnosi na osećaj da ga neko razume i brine o njemu).

Dakle, ovo su njeni saveti za postizanje veće interakcije i načini da se izborite sa usamljenošću.

1. Vodite smislene razgovore sa ljudima do kojih vam je stalo

– Česta pozitivna interakcija sa drugim ljudima za koje mislite da im je stalo do vas je od suštinskog značaja. Smislen razgovor je jedan od načina da to učinite – kaže Bordman.

Ona napominje da se smisleni razgovor svodi na to da zaista obratite pažnju, sklonite telefon i “kopate dublje” nego što to inače radite.

– Obično dobri razgovori uključuju više slušanja nego razgovora – dodaje ona.

2. Izdvojite vreme – čak i samo pet minuta.

Samo pet minuta prave veze učiniće više od sati interakcije koja nije tako kvalitetna. Bordman predlaže da izdvojite najmanje pet minuta svog dana samo da biste bili prisutni i razgovarali – posebno sa voljenim osobama – osim uobičajenih stvari poput toga ko danas preuzima decu iz vrtića i da li mašina za pranje sudova mora da se popravi.
Girl, Sadness, Loneliness, Sad, Depression, Alone

3. Budite namerni

Na kraju, ali ne i najmanje važno, Bordman kaže da čak i povremene interakcije mogu biti značajnije ako obratimo malo više pažnje i budemo namerni prema njima.

Mogli biste da se obratite prijatelju sa kojim niste razgovarali neko vreme i da odvojite malo vremena da ga nadoknadite. Pitajte svog komšiju da se bolje upozate. Opcije su zaista beskrajne!

Zaključak je da niko nije imun na usamljenost, ali postoje načini da se borimo protiv nje kada je osetimo. Svaka interakcija je prilika da se prevaziđe usamljenost, a kada se usredsredimo na intencionalnost, smislen razgovor i povezanost, otkrivamo da smo mnogo manje sami nego što to osećamo.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR