Glas Javnosti

GUBITAK SLUHA JE ČEST U STAROSTI: Šta ne bi trebalo da radite ako želite da sačuvate dobar sluh i u starosti?

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Gubitak sluha je vodeći faktor rizika za kognitivni pad, piše stručni časopis.

Kako stare, mnogi ljudi imaju problema sa sluhom, a zaštita sluha je veoma važna jer zapravo štiti zdravlje mozga.Stručni časopis Lanset je izvestio da je gubitak sluha vodeći faktor rizika za kognitivni pad koji se može promeniti. Zato audiolozi upozoravaju da nikada ne treba da radimo jednu stvar.

„Izlaganje jakoj buci bez zaštite je nešto što uvek treba izbegavati. Glasna buka nas ugrožava više nego što mislimo“, kaže audiolog Džoi Remnji i ističe da na sluh ne utiču samo koncerti, vatromet i glasne mašine, već i glasna zabava.


On objašnjava da „što je buka glasnija, veća je šansa za oštećenje ćelija unutrašnjeg uha, a što je duže vreme izlaganja, veći je rizik od trajnog gubitka sluha“.

Druga najgora stvar koju možemo da uradimo za svoj sluh jeste korišćenje štapića za uši.

„Sa štapićima zapravo guramo cerumen dublje u ušni kanal. To može dovesti do nagomilavanja cerumena čije uklanjanje ponekad može biti bolno. Takođe, štapićima možemo probušiti bubnu opnu ako ih gurnemo preduboko u ušni kanal, što može dovesti do dugotrajnih problema sa sluhom“, upozorava audiolog.

Gubitak sluha je ponekad privremen i vraća se prirodno u roku od 48 sati, ali senzoneuralni gubitak sluha ne može da se poništi. Jednom kada je unutrašnje uho oštećeno, to postaje trajno.


Glas javnosti/ N01S

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR