Glas Javnosti

Evo kako da zaštitite decu od sunčanice i toplotnog udara

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Kako sačuvati decu u ovim tropskim danima? Obično se savetuje da deca ne izlaze od 10 do 17 časova na sunce

Pred nama su dani izuzetno visokih temperatura, koje mogu biti opasne po zdravlje, pa je važno znati kako zaštititi decu od toplotnog udara.

- Deca nekako tad najviše vole da izlaze. Taj boravak na igralištu i na plaži može da bude opasan, a da mi to ne primetimo. Naročito kod dece koja su aktivna napolju, često nastane sunčanica, kada sunce deluje na decu naročito u predelu potiljka, a sa druge strane čest je toplotni udar u zatvorenim prostorijama, kada je temperatura visoka, a vlažnost velika - rekao je gostujući na TV Pink pedijatar Saša Milićević.

Milićević savetuje da ko god je izložen suncu treba po vrućini da nosi kapu:

- Ako nosite bilo šta što direktno štiti glavu, praktično je nemoguće dobiti sunčanicu. Ako je dečija glava gola, onda je jako opasno jer nastaje otok moždanih struktura i zbog toga nastaje taj problem - rekao je Milićević.

Simptomi sunčanice

Sunčanicu je lako prepoznati. Kod osobe se najpre javlja glavobolja, crvenilo, povišena temperatura, malaksalost, a često se javlja i povraćanje.

- U takvim situacijama je najvažnije prvo otići u hlad, najbolje staviti dete u neku zamračenu prostoriju, dete treba istuširati da se rashladi ali ne previše hladnom vodom. Takođe treba dati što više tečnosti. Naročito bebama treba davati po malo tečnosti- rekao je pedijatar Saša Milićević.

On je istakao da je opasno boraviti napolju čak i u hladovini, pod suncobranom, naročito na bazenima i plažama jer je opasna i refleksija vode ali i peska kada je jako sunce.


Glas javnosti/A02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR