Glas Javnosti

EVO KAKO DA OTKLONITE SVE TEGOBE: Proleće nije doba godine za one koji BOLUJU od gastritisa

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Ako ste od onih koji ujutru na prazan želudac popiju nekoliko šoljica kafe i popuše više cigareta, promenite taj nezdravi ritual i dan uvek započnite doručkom, ili makar keksićem.

Promene vremena ne prijaju osobama koje pate od upale sluzokože želuca. Gastritis je česta bolest koju mnogi olako shvataju i tretiraju kao prolazan problem s varenjem. Međutim, lekari upozoravaju da ga nikako ne bi trebalo zanemaravati. Mora adekvatno da se leči jer, u suprotnom, može da pređe u hronično stanje, a zatim preraste u čir na želucu.


Uzroci gastritisa su različiti
Najpre treba istaći štetno dejstvo određene vrste i količine hrane. Preterano velike količine unete hrane, jako začinjene, nedovoljno kuvane ili nedovoljno sažvakane i uzete u neredovnim razmacima doprinose pojavi gastritisa.
Navika uzimanja alkoholnih pića često dovodi do gastritisa, posebno ako se alkohol unosi na prazan želudac. Konzumiranje cigareta i kafe takođe je štetno, posebno ako bolujete i od čira na želucu. Takođe, određeni lekovi mogu izazvati gastritis ili ga pogoršati.

Simptomi
Za obolele od gastritisa proleće i leto nisu nimalo prijatna godišnje doba jer se tada luči više želudačne kiseline. To pokreće čitav niz simptoma: bol i pečenje u želucu, mučninu, podrigivanje, nadutost i pojačano stvaranje gasova. I stres je izraženiji tokom toplijih dana, što takođe loše utiče na organe za varenje.
Lečenje Kod lečenja gastritisa treba odstraniti sve uzroke koji nadražuju želudačnu sluzokožu: jake začine, biber, jako vruća i hladna jela, alkoholna pića, kafu, nikotin i dr. Hrana treba da je dobro sažvakana, a obroci češći i manji. Treba izbegavati previše masna jela, naročito preprženu svinjsku mast, hranu treba pripremati na ulju. Dozvoljene su sve vrste mesa: kuvano i pečeno meso se bolje podnose, a pohovano i prženo teže.


Dakle, ono što jedemo može dosta pomoći u lečenju gastritisa. Samanjiće se upala i iritacija, a neprijatan osećaj, poput bola i mučnine, nestaće. Istovremeno, poboljšaće se proces varenja i apsorpcije materija. S obzirom na to da ne reaguje svaki organizam isto na unete namirnice, možete se posavetovati s lekarom ili nutricionistom o jelovniku radi ublažavanja simptoma bolesti.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR