Iako je za prestanak pušenja potrebna pre svega volja, postoje trikovi koji vam mogu pomoći da se rešite ružne i skupe navike koja šteti sebi i drugima.
1. Kada osetite jaku želju da pušite, zabeležite koliko dugo traje ta jaka želja. Nikotinske krize dolaze u talasima i traju oko tri minuta. Biće vam mnogo lakše kada budete znali da će i ovaj talas proći.
2. Konzumiranje bombona. Šećer pomaže u suzbijanju želje za cigaretom, ali ne preterujte, već kombinujte bombone bez šećera. Čak i čaša hladne vode može smanjiti želju za cigaretom.
3. Šetnja i vežba su savršeni u borbi protiv pušenja. Na ovaj način će telo brže prebroditi nikotinsku krizu, što je i normalno kod prestanka pušenja.
4. Ako osetite jaku želju za cigaretom, pripremite prijatnu kupku sa esencijalnim uljima poput lavande ili jasmina ili toplim tušem. To će vas smiriti i opustiti.
5. Nikotinske žvake takođe pomažu da se prevaziđe nikotinska kriza, posebno u prvih deset dana.
6. U trenutku kada osetite krizu, operite zube. Pepermint će odmah smanjiti vašu želju za cigaretom.
7. Zamenite kafu čajem jer tein ima sličan efekat kao i kofein. Isto tako, na ovaj način, bar u prvom delu odustajanja, oslobodićete se navike da pijete kafu uz koju ste sa zadovoljstvom popušili cigaretu.
8. Žvaćite žvaku sa ukusom mente ili štapiće cimeta. Ovo takođe pomaže u suzbijanju želje za pušenjem i zapamtite da kriza traje samo 3 minuta.
9. Pripremite svoje telo za prestanak pušenja i konzumirajte multivitamine i jedite puno voća. Isto tako, pola decilitra jabukovog sirćeta pomešanog sa 2 decilitra vode je piće koje može da smanji želju za cigaretom.
Nakon 20 minuta: srčana frekvencija i krvni pritisak se smanjuju
Posle 12 sati: nivo ugljen-monoksida u krvi pada na normalu
Posle 2 do 12 nedelja: cirkulacija se poboljšava i funkcija pluća se povećava
Posle 1 do 9 meseci: kašalj i kratak dah se smanjuju
Posle 1 godine: rizik od koronarne bolesti srca je upola manji od pušača
Posle 5 godina: rizik od moždanog udara se smanjuje
Nakon 10 godina: rizik od raka pluća je upola manji kod pušača, smanjuje se i rizik od raka usta, grla, jednjaka, bešike, materice, pankreasa
Posle 15 godina: rizik od koronarne bolesti je isti kao kod ljudi koji nikada nisu pušili
Glas javnosti/ N01S