Pneumonija je najveći svetski zarazni ubica dece i odraslih. U proseku, pneumonija odnese više dečijih života nego AIDS, male boginje i malarija. Tema ovogodišnjeg obeležavanja ovog datuma nosi naziv: „Šampionska borba protiv pneumonije“.
Zabrinjavajući su podaci koje apostrofira Svetska zdravstvena organizacija: Pneumonije izazvane virusima, bakterijama ili gljivicama, su vodeći uzrok mortaliteta kod dece mlađe od 5 godina, sa čak preko 800.000 letalnih ishoda godišnje.
U 2019. godini pneumonija je odnela živote 2,5 miliona, uključujući 672.000 dece. Kombinovani efekti pandemije COVID-19, klimatskih promena i sukoba podstiču krizu upale pluća tokom života – stavljajući milione u opasnost od infekcije i smrti. U 2021. godini, procenjeni teret smrti od respiratornih infekcija, uključujući COVID-19, je ogromnih 6 miliona. Deca i stare osobe su ti koji su u najvećem riziku. Sprečavanje pneumonije kod dece je suštinska komponenta strategije za smanjenje smrtnosti dece. Imunizacija protiv pneumokoka, malih boginja i velikog kašlja (pertusisa) je najefikasniji način prevencije upale pluća.
Adekvatna ishrana je ključna za poboljšanje prirodne odbrane dece, počevši od isključivog dojenja prvih 6 meseci života. Osim što je efikasan u prevenciji upale pluća, takođe pomaže da se smanji dužina bolesti ako se dete razboli. Rešavanje faktora životne sredine kao što je zagađenje vazduha u zatvorenom prostoru (na primer, obezbeđivanjem pristupačnih čistih peći u zatvorenom prostoru) i podsticanje dobre higijene u prepunim domovima takođe smanjuje broj dece koja obole od upale pluća.