Za neke ljude, popularno nazvani “dan za varanje” (cheat day) može da poremeti raspoloženje prilikom držanja dijete, jer taj dan imaju osećaj kao da rade nešto pogrešno pa neretko osećaju krivicu ili sramotu. I zato stručnjaci smatraju da je vreme da se manemo tog “sve ili ništa” razmišljanja.
- Ponekad treba sebi da damo malo oduška. Moramo da priznamo da smo ljudi i da ne možemo savršeno da poštujemo plan dijete svaki dan, po ceo dan. Na početku svake dijete bitno je da shvatimo da će biti padova i uspona, i da je to sve normalan proces – objašnjava Kristin Kirkpatrik, nutricionista iz Klinike Klivlend.
Ona savetuje da umesto što u dijeti uvodimo jedan dan kada sebi dajemo oduška da jedemo šta želimo, koji popularno zovemo “dan za varanje”, oprobamo praćenje pravila 80-20.
Ovo pravilo podrazumeva da 80 odsto vremena jedemo hranu bogatu hranjivim materijama, a preostalih 20 odsto ono što nam duša želi. Osim toga, trebalo bi da prestanemo da delimo hranu na dobru i lošu, već da je razmišljamo o hranjivim sastojcima koje nam svaka vrsta hrane pruža.
Stručnjaci savetuju da bi trebalo da se klonimo dijeta koje striktno ograničavaju ono što jedemo jer takav način ishrane nije izvodljiv na duže staze.
- Kada posmatramo šta je održivo na duže staze i može da nam donese uspeh, sve se svodi na prihvatanje ličnih, ali i kulturoloških i religioznih preferenci. Kada se držimo razmišljanja da nešto ne smemo da jedemo jer nam to neće doneti željeni rezultat, ne pomažemo sebi sa usvajanjem zdrave navike jer to onda nije prirodno za nas, a ni ono što bismo voleli – kaže Kirkpatrikova.
Pre svake dijete neophodno je takođe konsultovati se sa svojim izabranim lekarom, ali i nutricionistom, kako bi se utvrilo da li je odabrani plan ishrane zdrav i pogodan baš za nas.
Glas javnosti / P04S