Glas Javnosti

ČULI STE DA IMUNITETU POMAŽU VITAMIN C I A, ali DA LI ZNATE koliko je BITAN VITAMIN A?

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Vitamin A je vitamin topiv u masti koji je takođe i snažan antioksidans, koji kao i svi antioksidanasi, učestvuje u smanjenju upale kroz borbu protiv oštećenja slobodnih radikala, pa ga se takođe naziva “zaštitnikom celog organizma”.

Konzumiranje ishrane bogate antioksidansima je način prirodnog usporavanja starenja.

Postoje mnoge vrste hrane koje su dobri izvori ovog vitamina i trebali bi moći dobiti dovoljne količine putem ishrane.

Vitamin A se u organizmu pojavljuje u različitim oblicima, pa možemo govoriti o skupu vitamina A. Svi zajedno pripadaju retinoidima tj. derivatima retinoične kiseline – estri, etri ili alkoholni derivati. Vitamin A naziva se retinol ili vitamin A1.

Vitamini C, D, E, F, B – kompleks, kao i minerali kalcijum, cink, holin i neomicin pomažu apsorpciju vitamina  A, a odmažu apsorpciju alkohol, kafa, mineralna ulja, manjak vitamina D, antacidi i holestiramin.

 

IZVORI VITAMINA A


U hrani Vitamin A se nalazi u nekoliko različitih oblika koji se u telu pretvaraju u potrebnu formu.

Retinol je forma vitamina A koja dolazi iz životinjskih namirnica, a karoteni, od kojih je najpoznatiji beta-karoten su forme vitamina A iz biljne hrane.

Studije su pokazale da su antioksidansi poput vitamina A vitalni za dobro zdravlje i dugovečnost; oni pomažu zdravlju oka, jačaju imunitet organizma i podstiču rast ćelija.

Prehrambeni stručnjaci i lekari preporučuju unos antioksidansa poput vitamina A prvenstveno kroz uravnoteženu ishranu bogatu voćem, povrćem i celom hranom kad god je to moguće, a ne iz dodataka ishrani.

Najbogatije vitaminom A je riblje ulje.

Foto: Pixabay

ZAŠTO NAM JE POTREBAN VITAMIN A?


Na sličan način kako vitamin A štiti oči, takođe se promoviše i zdravlje kožnih ćelija. Omogućuje da se oči prilagode svetlosnim promenama, zadržava oči vlažnim, a takođe poboljšava noćni vid. To može sprečiti nastanak suvih očiju.

Osigurava zdravu mrežnicu i sprečava noćno slepilo tako što povećava prilagodljivost ljudskog oka kako na svetlo tako i na tamu. Takođe može značajno smanjiti rizik od katarakte i makularne degeneracije, što je obično povezano s starenjem.

Vitamin A osigurava zdrave i lepe oči.
Takođe se smatra da je korisno za osobe koje pate od glaukoma. Posledica nedostatka vitamina A je tzv. noćno slepilo.

Vitamin A pomaže da se vaše telo oslobodi slobodnih radikala i toksina. Pomaže u održavanju kože mekom i savitljivom osiguravajući zadržavanje vlage, čime se sprečava suvoća, keratinizacija i kožne bolesti kao što je psorijaza.

Ovaj esencijalni vitamin takođe jača kosti i zube. Vitamin A pomaže u formiranju dentina, sloja tvrdog materijala koji se nalazi neposredno ispod površine zuba.

Vitamin A pomaže smanjenju proizvodnje viška sebuma, čime se smanjuje rizik od akni. Takođe pojačava zaštitna tkiva kože, čime se poboljšava celokupno zdravlje i vitalnost površine kože. Bitno je za pravilno održavanje tkiva kože i sluznica.

Ispire toksine iz vašeg tela i čisti sistem pomoću svojih antioksidativnih svojstava.

Vitamin A je takođe snažan antioksidans koji može sprečiti određene oblike raka.

Vitamin A je poznat po svojstvima za uklanjanje bora. To može usporiti proces starenja povećanjem ukupnog zdravlja kože.

Takođe se smatra da je vitamin A važan za imunološku funkciju. Poboljšava imunološku odbranu tela i pomaže telu da se brže bori od infekcija.

Foto: Pixabay

Prirodni izvori vitamina A


Sav vitamin A koji nam treba, uglavnom je dostupan putem ishrane.

Sadrže ga: mleko, maslac, obogaćeni margarin, jaja, džigerica – goveđa, riblje ulje, žuto povrće, šargarepa, sladak krompir, dinja, spanać, maslačak, zeleniš od rotkve, prokelj, detelina – lucerka, kupus, borove iglice, peršun, breskva, kajsija, šljiva.

Karotini – nalaze se u narandžastom i žutom povrću i voću, naru, crvenoj paprici, bundevi, brusnici, drenu, paradajzu.

NEDOSTATAK VITAMINA A


Nedostatak vitamina A najčešće utiče na decu, posebno u zemljama u razvoju. Nedostatak vitamina A može biti primaran i sekundarni.

Primarni nedostatak vitamina A nastaje kada se u ishrani ne konzumira dovoljno vitamina A.

Sekundarni nedostatak nastaje kada se konzumira vitamin A koji se ne upija. To može biti posledica oštećene proizvodnje žuči ili dugotrajne izloženosti dimu cigareta ili alkoholu, na primer.

Smanjena vizija i smanjena noćna vidljivost mogu se pojaviti u početku, iako se to može nestati vraćanjem adekvatnih nivoa vitamina A u ishranu. Dugotrajan nedostatak može dovesti do trajnih problema s vidom i na kraju s potpunim slepilom.

Drugi problemi uključuju smanjenje imuniteta, uzrokujući povećanu osetljivost na infekcije urinarnog sistema, infekcije uva i slabljenje zubne cakline.

PREVIŠE VITAMINA A


Baš kao što premalo vitamina A može uzrokovati probleme, tako i previše vitamina A može stvoriti problem. U početku simptomi mogu uključivati vrtoglavicu i mučninu, iako se to obično može preokrenuti nakon što se nivo vitamina A vrati na normalu.

Telo skladišti vitamin A koji ne koristi odmah. Obično se skladišti u jetri, a ako se nivo akumulira, može uzrokovati trovanja i oštećenja jetre.

(Glas javnosti/Prirodnolecenje)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR