Glas Javnosti

Borbu sa sterilitetom treba da prati prilagođena ishrana

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Kada se krene u borbu za potomstvo, zaboravite na duvan, alkohol, kafu, kao i namirnice tretirane veštačkim đubrivima, pesticidima, antibioticima i aditivima.

Žene su podložnije negativnom uticaju kofeina, i to najviše iz kafe i crnog čaja. Istraživanja su pokazala da postoji direktna veza između prekomerne konzumacije kofeina i steriliteta i pobačaja. 

Za žensku plodnost je naročito važna heljda

Heljda je bogata proteinima, a ne nedostaju joj ni drugi bitni hranljivi sastojci. Uz heljdu, i žene i muškarci bi trebalo da jedu više sirovih badema, lešnika, polena, matičnog mleča i zelenog lisnatog povrća- prenosi Agroinfo.rs

Žene bi trebalo da pojačaju i unos vitamina B5 (ima ga u pečurkama, mahunarkama, lososu, mladim klicama žitarica, ćurećem mesu, citrusima, integralnom pirinču), kao i vitamina B12 (u mesu, jajima, u većini riba i džigerici).

Esencijalne masne kiseline bi trebalo crpiti iz biljnih hladno ceđenih ulja, poput maslinovog, lanenog, sojinog, bundevinog i kokosovog ulja.

Muškarci koji se leče od steriliteta treba da povećaju unos vitamina A (ima ga u šargarepi, puteru, jajima, spanaću, maslačku, prokelju, kupusu, peršunu, dinji, kajsiji, šljivi, breskvi…), vitamina B12 (meso, jaja i riba), vitamina E (žitarice, jaja, riba, piletina, mladi grašak, tamno zeleno povrće) i vitamina C (limun, peršun, ren, paprika, kopriva, spanać, jagode, kupus, vinovo lišće, prokelj i kelj).

Za mušku plodnost se preporučuje i pojačan unos minerala: kalcijuma (kelj, peršun, susam, badem, kinoa), magnezijuma (banane, mahunarke, žitarice, tunjevina, riba, većina tamno zelenog povrća), cinka (pasulj, spanać, boranija, grašak, riba, jaja, pečurke), selena (paradajz, luk, tunjevina, prokelj) i koenzima Q10.

Vitamini C, E i A štite spermatozoide od uticaja slobodnih radikala, a cink utiče na broj i pokretljivost spermatozoida.

Mangan pomaže produkciju polnih hormona kod oba pola.

Često se pojava steriliteta objašnjava i manjkom mangana u organizmu. Jedite više mekinja, oraha, hmelja, graška, celera, ananasa, ribizla i zelenog lisnatog povrća.

Spanać, blitva i brokoli sadrže koenzim Q10 koji je bitan za pokretljivost spermatozoida.

I muškarci i žene koji planiraju potomstvo i bore se protiv steriliteta, treba da jedu više folne kiseline.

Folnu kiselinu ćete pronaći u zelenoj salati, grašku, spanaću, kelju, pasulju, orasima, kikirikiju, pšeničnim klicama, tunjevini, paradajzu, pekarskom kvascu, banani, dinji, limunu, mleku, jajima, džigerici, bubrezima.

Likopen je neophodan za lečenje steriliteta kod muškaraca.

Likopen ćete naći u skoro svom crvenom voću i povrću, ali najviše u paradajzu, crvenom grejpfrutu, kečapu i kuvanom paradajzu.

Orašasti plodovi i semenke imaju poznata svojstva kao afrodizijak, ali i veoma veliku ulogu u proizvodnji i poboljšanju kvaliteta sperme kod muškaraca.

Bademi, pistaći, semenke suncokreta, indijski ili brazilski orah sjajan su izbor, jedite pola činije ove mešavine svakodnevno.

Virak se smatra efikasnim sredstvom protiv ženske neplodnosti. Jedna kašičica suve biljke se prelije šoljom ključale vode i ostavi 10 minuta, pa se nakon toga procedi i pije 2 puta dnevno. Biljka očajnica ili macina trava u narodu je poznata kao biljka koja lako uspostavlja hormonski disbalans i kod žena i kod muškaraca i na taj način dovodi do trudnoće. Đumbir za lečenje neplodnosti kod muškaraca. Crvena detelina supenu kašiku crvene deteline prelijte sa 7 dl tek ključale vode, pa poklopite i ostavite oko pola sata. Nakon toga procedite, pa pijte u manjim gutljajima tokom dana. Žalfija kao prirodni lek za lečenje steriliteta. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR