Uzročnici zagađenog vazduha su brojni. U zimskom periodu i u vreme grejne sezone, različiti produkti sagorevanja dospevaju u naše disajne organe, što može dovesti do velikih problema, različitih oblika oboljevanja respiratornih organa i prevremen smrti, piše Agroinfo.rs
Osim dima i izduvnih gasova, brojni su drugi uzročnici povećane koncentracije prašine, virusa, bakterija. Udahnuta toksična hemijska jedinjenja mogu dovesti do lokalne iritacije disajnih organa ili putem pluća dospeti u krvotok, te izazvati intoksikaciju čitavog organizma.
Lekovite biljke koje treba koristiti
S obzirom na to da nam priroda daje mnoge mogućnosti, evo preporuka za neke biljke koje nam mogu pomoći da predupredimo pomenute probleme i očuvamo zdravlje. Naime, vrlo je važno koristiti one biljke koje u sebi sadrže sluzne materije, jedinjenja sa antiseptičnim, antibakterijskim i antiviralnim dejstvom, jedinjenja sa ekspektorantnim efektom, kao i ono koje sadrži aktivne materije sa spazmolitičnim delovanjem. One će nam pomoći u očuvanju fzioloških funkcija disajnih organa.
Biljke koje u sebi sadrže sluzne materije, koje razređuju bronhijalni sekret, olakšavaju iskašljavanje, "hvataju" mehaničke nečistoće i sprečavaju iritaciju su bokvica, beli slez i podbel. Za podstižcanje iskašljavanja još se može koristiti cvet i koren jagorčevine.
Osim pomenutih, odlična biljka za ublažavanje upale disajnih organa je zova, odnosno njen cvet, a antiseptično dejstvo imaju majčina dušica, timijan, miloduh i oman. Da biste smanjili ili ublažili simptome kašlja, koristite čajne mešavine biljaka sa sluznim i antiseptičnim materijama.
Kod dugotrajne iritacije disajnih puteva koja može dovesti do spazma, preporučuje se čajna mešavina od sledećih biljnih lekovitih vrsta: koren sladića i belog sleza, plod anisa, cvet bagrema, list bokvice, herba majčine dušice, cvet kamilice, herba vranilovke.
7 min