Glas Javnosti

BOGINJE ISPRAZNILE VRTIĆE: Da li decu treba kupati, kako se leče i koje su posledice?

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Kako pedijatri kažu, u ovom periodu godine deca najviše borave u zatvorenom prostoru i imaju najviše kontakta, pa se ova virusna infekcija lako širi.

Osim respiratornih virusa, ovih dana deca izostaju iz vrtića i zbog ovčijih boginja. U vrtićima se, kako kažu roditelji, pojavila varičela, koja dodatno utiče na pražnjene dečijih grupa, jer zbog nje deca iz kolektiva moraju da izostanu minimum tri nedelje, kako piše Telegraf.

Kako pedijatri kažu, u ovom periodu godine deca najviše borave u zatvorenom prostoru i imaju najviše kontakta, pa se ova virusna infekcija lako širi.

- Varičela ili ovčije boginje su virusna osipna groznica koja se najčešče javlja u dečijem uzrastu - kaže za Telegraf spec. dr med. Alenka Bojić.

- Infekcija se prenosi kapljičnim i vazdušnim putem ili direktnim kontaktom sa vezikulama, to jest, promenama na koži.

Unsplash/Kelly Sikkema

Simptomi i lečenje varičela

Prema rečima naše sagovornice, inkubacija, odnosno, vreme od kontakta do eventualnog ispoljavanja bolesti traje do 21 dan.

- Najveća kontagioznost je dva dana pre pojave ospe i traje sve vreme dok ospa izbija i dok ne pređe u kraste. Bolest najčešće počinje povišenom telesnom temperaturom, koja moze biti umereno povišena, visoka, a moze i izostati - objašnjava doktorka Bojić.

Kako kaže, nakon skoka temperature i pojave nespecifičnih znakova bolesti kao sto je umor, gubitak apetita, dolazi do pojave ospe i to najčešće najpre u predelu glave, lica, trupa.

- Ospom je zahvaćeno celo telo, može da se javi i u usnoj dublji, na vežnjači oka, u predelu genitalija. Ospa prolazi kroz određene stadijume od makule,vezikule i na kraju kraste. U isto vreme na koži se mogu naći svi stadijumi ospe, koja je, u većini slučajeva praćena svrabom - ističe dr Alenka.

Doktorka Bojić objašnjava da se dijagnoza postavlja kliničkim pregledom, a da je lečenje uglavnom simptomatsko i usmereno je na obaranje telesne temperture, suzbijanje svraba.

- Na tržišu postoje razni preparati koji pomažu kada je suzbijanje svraba u pitanju. Takođe je veoma bitno i održavanje lične higijene, što podrazumeva i kupanje. Postoje i antivirusni lekovi, ali oni se ne primenjuju u svakodnevnoj praksi već su rezervisani za teže forme bolesti - kaže za naš portal dr Alenka.

Bojić naglašava da su ovčije boginje najčešće lakše oboljenje, a komplikacije u vidu sekundarne bakterijske infekcije, upale pluća, encefalitisa, trombocitopenije...itd su retke, naročiti kod zdrave dece.

- Protiv varičele postoji i vakcina koja se daje u dve doze, koja kod nas jos uvek nije ušla u masovnu primenu. Savet roditeljima je da pri pojavi ospe dete izoluju, jave se izabranom lekaru na pregled i sklone iz kolektiva na period do tri nedelje  - zaključila je spec. dr med. Alenka Bojić.

BONUS VIDEO: DRAGAN VUJKOVIĆ: RAZBIJEM ŽORŽA STANKOVIĆA, A ON BI NA REVANŠ SEKIROM


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR