Glas Javnosti

SPECIJALNA ISPORUKA! NASA letelica se vraća kući sa uzorcima prašine starim 4,5 milijarde godina

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Vremenska kapsula koja sadrži uzorak stene i prašine stare koliko i Sunčev sistem spustiće se iz svemira na pustinju u Juti 24. septembra 2023. godine.

Svemirska letelica američke svemirske agencije (NASA) proleteće pored Zemlje u nedelju i spustiće specijalan paketić a u njemu se nalaze uzorci prašine stare onoliko koliko i naša planeta koju je zgrabila sa asteroida Benu, i time stavlja tačku na svoju veomo dugu  sedmogodišnju misiju.


Kapsula sa uzorkom će se padobranom spustiti u pustinju Juta, a zatime će njen matični brod  svemirska letelica Oziris-Reks ,uputiti u novu misiju i istragu dubokog svemira.



Naučnici predviđaju da će dobiti oko 250 grama kamenčića i prašine, mnogo više od onog što je Japan prikupio sa dva druga asteroida.

Sonda je mapirala površinu asteroida  2018. godine, oborivši tako rekord za najbližu orbitu nebeskog tela koji je načinila neka letelica ikada.


Njihova istorijsko „dodirni i kreni" (touch-and-go) prikupljanje uzoraka sa površine prastarog asteroida oktobra 2020. trajalo je nekoliko sekundi, ali je naučnike potpuno oduševio. Nadali su se da će im ostaci ovog primitivnog objekta reći više o hemiji kojom su stvoreni planete i Sunce pre više od 4,5 milijardi godina.


Asteriod Benu koji je prvi put otkriven 1999. godine, širok je na ekvatoru oko pola kilometra, što je nekoliko desetina metara šire od visine Empajer stejt bilding, navodi Nasa.

Približava se Zemlji na svakih šest godina. Letelica će sa korisnim teretom koji nosi, dva puta obletati oko Sunca, kako bi mogla da se približi Zemlji, a potom i odloži kapsulu sa ostacima u zemljinu atmosferu.


Iz Nase kažu da će ovaj dolazak biti „najznačajniji manevar" od kada je letelica stigla na asteroid.

Ona mora da promeni brzinu za 958 kilometara na sat da bi se ukrstila sa Zemljom i naposletku će putovati 2,3 milijarde kilometara ka kući. Kada se kapsula spusti na zemlju, biće odneta u Nasin Svemirski centar Džonson u Hjustonu - Teksas, na dalja istraživanja

Glas javnosti 

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR