Glas Javnosti

Kako pravilno čistiti različite uređaje: Od televizora do telefona

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Uređaji se moraju čistiti redovno, ali i pravilno. Međutim, mnogi od nas prave ove greške.

Održavanje elektronskih uređaja je ključno za njihov dugovečan rad, posebno ako su nam svakodnevno u upotrebi. No, iako se većina nas trudi da redovno čisti ove uređaje kako bi im produžila životni vek, često pravimo greške koje mogu prouzrokovati površinska oštećenja ili, što je još gore, dovesti do potpunog kvara.


U narednim redovima, istražićemo koje su to česte greške prilikom čišćenja elektronskih uređaja, kako biste izbegli nepotrebne troškove zamene i produžili funkcionalnost svojih uređaja. Spremni ste da otkrijete kako pravilno očistiti ove neophodne svakodnevne gedžete? Čitajte dalje da biste saznali!

Telefon i tablet

Mobilni telefon je neizostavan pratilac u našem svakodnevnom životu, ali često mu pružamo dodir prljavim rukama ili ga jednostavno ostavljamo na raznovrsnim površinama. Ovaj učestali kontakt znači da uređaj tokom dana akumulira razne nečistoće i bakterije, a nije neuobičajeno ni da se zamasti ako ga koristimo tokom obroka - slično važi i za tablete.

Međutim, mogući problemi mogu se pojaviti ako se za čišćenje ovih uređaja koriste sredstva za čišćenje kuće, jaki alkoholi ili kiseline. Ekran mobilnog telefona i tableta prekriven je oleofobnim premazom koji odbija otiske prstiju i druge nečistoće. Korišćenje neprikladnih sredstava može oštetiti ovaj sloj, kao i materijale od kojih je izrađeno kućište uređaja. Važno je koristiti blaga sredstva za čišćenje koja neće narušiti integritet uređaja i očuvati njihovu funkcionalnost.


Umesto toga, preporučljivo je koristiti posebna sredstva namenjena čišćenju ekrana i istovremeno dezinfekciji uređaja. Možete se opredeliti za kupovinu UV kutije, koja efikasno uklanja čak 99% bakterija sa vašeg uređaja. Alternativno, jednostavno možete koristiti običnu sapunicu.

Iako su mnogi modeli današnjih uređaja otporni na vodu, važno je izbegavati prskanje sredstva ili nanošenje sapunice direktno na uređaj. IP zaštita predstavlja poslednju liniju odbrane od prodora tečnosti u telefon ili tablet. Ukoliko je uređaj bio izložen padu ili ste ga prethodno popravljali, postoji mogućnost da je ova zaštita kompromitovana, stoga treba biti oprezan.

Televizor i monitor

Televizor i monitor su uređaji koje retko dodirujemo direktno, ali koji privlače prašinu i nečistoće kao magnet.

Prilikom čišćenja ovih uređaja, ključno je isključiti ih iz struje da ne budu pod naponom. Nemojte koristiti toalet papir, papirne ubruse, kuhinjske krpe ili bilo šta drugo što može sadržavati abrazivne čestice, koje bi mogle oštetiti površinu ekrana. Umesto toga, preporučuje se upotreba čiste mikrofiber krpe.

Mikrofiber krpa treba da bude suva ukoliko je prašina sve što treba da obrišete, a ukoliko na površini ekrana postoje druge nečistoće, koristite ili destilovanu vodu ili specijalizovano sredstvo. Izbegavajte kućnu hemiju, kao i sredstvo za pranje prozora, jer se na taj način može uništiti površinski premaz zadužen za smanjenje odsjaja.

Kao što smo napomenuli kod telefona, izbegavajte da išta prskate na ekran, već blago navlažite krpu. Tečnost vrlo lako može skliznuti niz glatku površinu i završiti unutar samog televizora.


Računari

Pored redovnog brisanja prašine sa površine računara, nema potrebe da njegovu unutrašnjost čistite češće od jednom u šest meseci - naravno, pod uslovom da znate šta radite. Ukoliko imate bilo kakve sumnje u svoje sposobnosti, savetujemo vas da taj posao prepustite profesionalcima, odnosno da ga odnesete u servis.

Iako postoje filteri za prašinu, ona će nesumnjivo naći svoj put unutar kućišta tokom vremena. Ako ste zaista rešeni da računar očistite sami, isključite ga iz struje i pripremite bocu komprimovanog vazduha, antistatik narukvicu, četkicu i štapiće za uši.

Preporuka je da se ne koristi usisivač, jer može izazvati pojavu elektriciteta koji može nauditi osetljivim komponentama. Umesto toga, prašinu je najbolje uklanjati komprimovanim vazduhom, ali ne dozvoliti kuleru da se okreće pod mlazom kako ne bi došlo do kvara njegovog motora. Zaostalu prašinu je potrebno ukloniti četkicom i štapićima za uši.

Kada su periferni uređaji u pitanju, takođe se može koristiti komprimovani vazduh za uklanjanje prašine, a nečistoće je neophodno trljati blago vlažnom krpom.

Glas javnosti/SL

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR