Njegova jedinstvena geografija je proizvod kompleksne istorije regiona. Lesoto je enklava Južnoafričke Republike, što znači da je u potpunosti okružen ovom zemljom.
Početkom 19. veka, narod Zulu, pod svojim vođom Šakom Zuluom, uspostavio je stalnu vojsku i krenuo u vojne pohode. Period sukoba postao je poznat kao Mfecane, ili „slamanje“, obeležen velikim krvoprolićem i raseljavanjem ljudi.
Među onima koji su bežali od nasilja bio je klan na čelu sa kraljem Moshoeshoeom I koji je potražio utočište u planinama. Ovde je izgradio kraljevstvo koje je zbog svojih geografskih karakteristika bilo lakše braniti od osvajača.
Ranije poznat kao Basutoland, Lesoto je postao matična zemlja pod britanskom kolonijalnom vlašću kroz sporazum potpisan sa Moshoeshoeom 1843.
Pripojen je tadašnjoj Cape koloniji 1871. godine, ali je 1884. vraćen pod direktnu kontrolu kraljevske porodice. Kao deo posleratnih napora da se dekolonizuje Afrika, zemlja je stekla nezavisnost 1966. kao Kraljevina Lesoto, sa kraljem Moshoeshoeom II.
Nekoliko drugih nacija bez izlaza na more je poznato po svojim planinskim pejzažima, pre svega Butan i Nepal na Himalajima, iako su najniže tačke u ovim oblastima ispod 1.000 metara.
Na primer, najviša tačka Nepala je vrh Mont Everesta na 8.848 metara nadmorske visine, ali najniža tačka je samo 60 metara u ravnicama Tarai u Jhapa, nedaleko od granice sa Indijom.
This is Africas only ski resort south of the equator. Its located within the fascinating anomaly of Lesotho, a tiny mountain kingdom completely surrounded by South Africa. pic.twitter.com/8CQSyd3UOs
— The Associated Press (@AP) August 8, 2022
Glas javnosti/ N01S