Glas Javnosti

ZAPANJUJUĆE OTKRIĆE! Pronađen fosil DŽINOVSKE STONOGE veličine AUTOMOBILA!

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Pukim slučajem otkriveno je fosilizirano stvorenje koje je najveća stonoga ikad pronađena – veličine 2.7 metara i težine 50 kilograma.

Otprilike 100 miliona godina pre dinosaura, u vremenskom razdoblju karbona, Zemljom su lutale divovske stonoge u rasponu do 2.5 metara. To je ono što su praistorijski dokazi u obliku fosila upravo dali u Northumberlandu u Engleskoj.

Objavljena u časopisu “Journal of the Geological Society” 20. prosinca 2021., studija je otkrila da je ovaj fosilizirani primerak Arthropleure bio težak 50 kilograma – i stoga je službeno najveći poznati beskičmenjak ikada pronađen.

Prema Science Alertu, ova ogromna stvorenja živela su pre između 299 i 359 miliona godina. Iako su stručnjaci dugo znali za njihovo postojanje, ovaj fosil zadržao je egzoskelet – što je prvi put potvrdilo njihovu prethodno nepoznatu veličinu. Međutim, glavnom autoru Neilu Daviesu ostaje još mnogo toga za naučiti.

“Pronalaženje ovih divovskih fosila stonoga je retko, jer nakon što umru, njihova tela imaju tendenciju da se razdvoje, pa je verovatno da je fosil oklop koji je životinja odbacila dok je rasla”, rekao je Davies. “Još nismo pronašli fosiliziranu glavu, pa je teško znati sve o njima.”

Prema LiveScienceu, jedina druga dva poznata primerka Arthropleure bila su daleko manja i pronađena su u Nemačkoj. Smatralo se da su preferirale močvare, a očito su nastanjivali šume kakve se nalaze i u Northumberlandu.

“Bilo je to potpuno slučajno otkriće”, rekao je Davies. “Kako je stena skliznula, napukla je i otkrila savršeni fosil, koji je jedan od naših bivših studenata slučajno uočio prolazeći. Bio je to neverovatno uzbudljiv nalaz, fosil je toliko veliki da nas je trebalo četvoro da ga odnesemo uz liticu.”

Davies je rekao da su on i njegove kolege bili “vrlo sretni” što su ga pronašli jer to područje “nije mesto poznato po fosilima”.

Ta je gromada sadržavala savršeno očuvan egzoskelet – koji se obično raspada mnogo pre nego što ima priliku fosilizirati. A za razliku od ostalih fosila Athropleure pronađenih u Njemačkoj, ovaj je daleko najveći.

Ovo je tek treći pronađeni fosil ove vrste, a ujedno je najveći i najstariji. Ostao je sačuvan zahvaljujući pesku pored korita reke.

Pre otkrića ovog egzoskeleta, većina svega što su istraživači znali o toj vrsti bilo je ukorenjeno u fosiliziranim otiscima stopala. Njihova kolosalna veličina često se objašnjavala povećanom razinom kisika u atmosferi tog vremena, ali stručnjaci su od tada shvatili da to nije primarni čimbenik.

Iako je stvorenje napredovalo tokom razdoblja karbona kada je koncentracija kiseonika u atmosferi bila 23 posto, to je bilo samo dva posto više od današnjih 21. Davies je takođe ukazao na prehranu člankonožaca:

“Iako ne možemo sa sigurnošću reći čime su se ova stvorenja hranila, znamo da im je bilo dostupno mnoštvo hranjivih orašastih plodova i semenki, a moguće je i da su bili predatori koji su se hranili drugim beskičmenjaci i malim kičmenjaci kao što su vodozemci”, kazao je Davies.

Dok su drugi potpuniji fosili sadržavali 32 segmenta, Davies je rekao da nije poznato je li stvorenje imalo dve noge po segmentu za ukupno 64 ili dve noge za svaki drugi segment za ukupno 32.

Ovaj fosil sugerira da ih je bilo najmanje 20. Vrsta je uspevala 45 miliona godina pre nego što je porast gmazova tekom permskog razdoblja ohrabren njihovo izumiranje.

BONUS VIDEO: MILAN KALINIĆ O SEBI: JA SAM DR*ADŽIJA!

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR