Glas Javnosti

ZA EKSTREMNO LENJE LJUDE: Električne lepeze – sve popularnije oruđe u Japanu

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

U Japanu se šire jeftine i praktične električne lepeze – prenosivi mini ventilatori, koji iz upotrebe istiskuju tradicionalne lepeze od papira. U Zemlji izlazećeg sunca u toku je kišna sezona čije vlažne i mračne dane povremeno presecaju tropske vrućine.

Dame u dalekoistočnoj carevini već decenijama se, osim lepezama, od letnje sparine i snažnog ultravioletnog zračenja štite sveprisutnim suncobranima. One ih nose ne samo po jakom suncu kako bi se čuvale od raka kože, već i onih dana kada je sunce pitomije kako ne bi pocrnele, a neke i po oblačnom vremenu da bi predupredile pojavu i najmanjih fleka na koži, budući da je imati besprekorno belu kožu u Japanu simbol ženske lepote i prefinjenosti. (U prošlosti pocrnela koža izbegavana je i zbog asocijacije na rad na otvorenom, odnosno, seljačko poreklo). 

Da je svest o štetnom uticaju sunčevih zraka u Japanu visoka, svedoči i to da se o snazi ultravioletnih zraka javlja u vestima o vremenskim prilikama, te otud verovatno nije čudno da skoro svaka gospođa poseduje po koji suncobran.


Klimatske promene koje poslednjih godina donose sve više temperature i nesnosne vrućine s velikim procentom vlage izazivaju među muškom populacijom želju da posegne za istom merom zaštite – u tome ju je do sada sprečavalo to što su suncobrani dizajnirani tako da budu laki, simpatični i u bojama kojima su sklonije žene.

Međutim, odnedavno u Japanu gospoda više ne moraju da zavide ženama, niti da se stide pokušaja da se zaštite od prejakog sunca, jer su u prodaju ušli kišobrani u tamnijim bojama namenjeni džentlmenima koji vrše i funkciju suncobrana, pošto su premazani sredstvima koja odbijaju ultravioletne zrake.

Električni uređaj štedi napor

Ipak, verovatno najpopularnije oruđe za borbu protiv letnjeg „kuvanja" poslednjih godina su „električne lepeze", uređaji nalik mini prenosivim ventilatorima, čije se cene kreću od nekoliko do par desetina evra i koji se prave u veličinama od onih koje mogu stati u džep, do onih koje mogu biti nošene u ženskim tašnama. One su se pojavile na tržištu tokom epidemije novog koronavirusa, ali zbog manjeg izlaska stanovništva nisu se proširile u meri u kojoj je to slučaj ove godine.

Iako su mnogi od tih ručnih ventilatora teži i veći od papirnih lepeza, njihova privlačnost leži u tome što oslobađaju od napora koji zahteva mahanje rukom i u tome što proizvode cirkulaciju ili mlaz vazduha koji je jači od onog koji pravi papirna lepeza.

Širenje pametnih telefona, zbog kojih sada svaki gradski i međugradski voz sadrži utičnice za punjenje strujom, kao i prodaja mini portabl akumulatora koji su prvobitno služili za napajanje tablet računara i laptopova, omogućavaju da te električne naprave za hlađenje, koje se pune preko USB kabla, budu uvek funkcionalne, jer se teško može desiti da njihov korisnik dođe u situaciju gde ne može da ih napuni nakon što je potrošio bateriju.


Telo ručnih električnih lepeza izrađeno je od plastike, a njih u Japanu u značajnoj količini naročito proizvode kompanije „Elekom" i „Daiso" iz Osake, odnosno, Hirošime. Popularna je i vrsta poluogrlice sa ugrađenim malenim ventilatorima, koji sa obe strane duvaju u vrat i bradu, te pored hlađenja, u uslovima velike vlage, olakšavaju i disanje.

Te jeftine i praktične naprave nesumnjivo su jedan od onih pronalazaka koji će postati nezamenjivi i neotuđivi deo svakodnevnog života, te svojim izumiteljima i proizvođačima doneti basnoslovne svote novca.

Već je jasno da je na ulicama broj onih koji koriste te nove uređaje znatno veći od broja onih koji i dalje koriste tradicionalne, papirne lepeze. Ljubitelji umetnosti i kvalitetnog zanata, te tradicionalne kulture Dalekog istoka verovatno će zbog toga osetiti žal, ne samo zbog toga što je u njima često bilo moguće naći majstorstvo u izradi papira i u likovnom izrazu, već i zato što su one bile intrigirajući element u pojavi žena tog regiona, deo njihove ženstvenosti i misterije.

Ipak, ne treba očajavati, jer mada će biti teže videti stare papirne lepeze u svakodnevnoj upotrebi, one će u Japanu sigurno nastaviti da žive kao suveniri, pokloni i umetničke minijature, prenosi R05S.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR