Glas Javnosti

VREME JE ZA ODLUKU! Da li je bolja prirodna ili veštačka jelka?

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Kako rešiti pitanje novogodišnje jelke u duhu novih, boljih, ekoloških praksi?

Ukrašavanje novogodišnje jelke je lepa tradicija koja tera zimu i stvara lepu atmosferu. Ali moramo da razmišljamo koju cenu planeta plaća za taj divan običaj.

Ako biramo između plastične ili prave jelke, svi bi glasali za  plastične jelke. One mogu da se ponovo koriste svake godine, a pritom se ne uništava šuma prilikom njene proizvodnje, nema čišćenja iglica, i sve ukazuje na to da je plastična jelka najprihvatljivije rešenje za zaštitu životne sredine.

Ali, nažalost, plastika je plastika

Plastično drveće često sadrži i polietilen hlorid, ili PVC koji se koristi kao stabilizator plastike, što i nije vrsta materijala koju želite da imate pored dece. 
Da biste neutralizovali ekološki otisak, moraćete da to drvo koristite više od 15 godina. Međutim, u proseku jedna plastična jelka se koristi najviše do 10 godina, ako i pre toga ne dosadi i ne bude bačena u deponiju gde ostaje decenijama.

Zeleni savet za plastičnu jelku bi bio: ako imate već svoje plastično drvce – koristite ga, čuvajte ga, volite i ukrašavajte svake godine na neki lep nov način i to je ok. Ali, ako možete, izbegnite kupovinu nove plastične jelke.

Sa druge strane, svako drvo koje dolazi  iz rasadnika, verovatno je da će proizvođač zasaditi tri-četiri nova, da bi dobio što bolje sadnice za sledeće godine. Kažu da posle zime možete da ga presadite u veću saksiju ili direktno u zemlju. 
Ali i tu postoji problem: mi ih unosimo u kuću, na toplo, i držimo ih tu par nedelja na temperaturi koja je biljku šok, koja je za nju neprirodna… A to značajno utiče na sposobnost biljke da se primi, da zaista ostane živa jelka, pravo drvo kada je napokon zasadimo negde. Veoma često jelke koje zasadimo ne prežive. 

Dakle, ukoliko niste sigurni koju jelku da izaberete ove godine, možete se voditi po ekološkom standardu i uzeti onu s busenom. Mi koji već imamo plastične jelke od prošlih godina – treba samo da ih sačuvamo još deceniju ili dve, i bićemo ekološki isplativi.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR