Glas Javnosti

VODA RADIOAKTIVNA ALI NEMA OPASNOSTI PO LJUDE, TVRDE: Tokio se sprema da ispusti iz Fukušime oko 1,25 miliona tona vode u Pacifik

Svet
Autor: Glas javnosti

Japanski premijer Fumio Kišida u nedelju je posetio oštećenu nuklearnu elektranu Fukušima dok se Tokio priprema za ispuštanje tretirane radioaktivne vode pohranjene u postrojenju u more.

Poseta je usledila nekoliko dana nakon što se Kišida sastao sa ministrima u utorak da bi razgovarali o tome kada početi proces, a najava je naišla na protivljenja ribara i nekoliko susednih zemalja.

Kišida planira da se sastane i sa predsednikom Nacionalne federacije ribarskih zadruga u ponedeljak u pokušaju da umanji zabrinutost ribara.


„Proces ispuštanja vode će možda početi između kraja avgusta i početka septembra“, objavio je Kyodo News sa sedištem u Tokiju, pozivajući se na neimenovane vladine izvore.

Ranije u petak, Kišida je rekao novinarima u Vašingtonu nakon što je prisustvovao trilateralnom samitu sa SAD-om i Južnom Korejom da je Vlada u završnoj fazi procedura pre nego što donese odluku o terminu puštanja vode.

Japan planira da počne da ispušta milione tona vode u Pacifik uprkos žestokim kritikama Kine, Severne Koreje i nekoliko pacifičkih zemalja.

Tokio će ispustiti oko 1,25 miliona tona prečišćene vode u more kao deo napora da se reši problem elektrane uništene smrtonosnim cunamijem 2011. godine.

Trenutno se 1,32 miliona tona kontaminirane vode nalazi u skladištu elektrane na severoistoku Japana.

Ova otpadna voda, dovoljna da napuni više od 500 olimpijskih bazena, pohranjena je u više od 1.000 ogromnih rezervoara.

Tokom cunamija, sistemi za napajanje i hlađenje nuklearne elektrane teško su oštećeni, uzrokujući pregrevanje jezgara reaktora i kontaminaciju vode u elektrani visokoradioaktivnim materijalom. Od tada se pumpa nova voda kako bi se rashladili ostaci goriva u reaktorima.

Prema Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju, nuklearne elektrane širom sveta ispuštaju tretiranu vodu koja sadrži niske koncentracije tricijuma i drugih radionuklida na kontrolisan način.

Za razliku od drugih radioaktivnih materijala kao što su cezijum i stroncijum, tricijum predstavlja mali rizik za ljudsko zdravlje i životnu sredinu jer je njegovo zračenje vrlo slabo i ne može prodreti kroz ljudsku kožu.



Glas javnosti/ N01S

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR