Glas Javnosti

VREME KADA PRED TITOM NIJE SMELO NI DA SE DIŠE: Preživela naciste, ali ne i ljubičicu belu

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Udba nije čitala Ivu Andrića koji je pisao "teško čoveku koji ne zna za šalu i društvu koje ne sme ili ne može da se bezazleno smeje". O vremenu kada se pred Titom nije smelo ni distati, a ne pričati svedoči sudbina novinarke Jovanke Ženi Lebl (1927.-2009.), Beograđanke jevrejskog porekla koja je preživela nacistički logor, ali i Titov Goli otok.

Lebl je otišla na tešku robiju zabog vica o Titu.

- Kolega joj je jednom ispričao šalu kako je Jugoslavija pobedila na međunarodnom takmičenju u cveću jer je uzgojila ljubičicu belu od 100 kila, aludirajući na pesmu ‘druže Tito, ljubičice bela, tebe voli omladina cela’. Pošto je prepričala vic u redakciji, po Ženi Lebl dolaze dva udbaša jer je, rekoše, govorila protiv Tita i nije prijavila narodnog neprijatelja od kojeg je čula sporni vic. Odvode je u zatvor UDB Glavnjača, potom u logor Ramski rit, pa u Zabelu, Grgur, i Goli otok. U pet zatvora, od 1949. do 1951. od nje su tražili da promeni mišljenje i prizna krivicu - svedoče poznanici Jovanke Ženi Lebl.

Na poticaj Danila Kiša, koji ju je upoznao u Izraelu, Lebl je napisala knjigu “Ljubičica bela”, u kojoj je opisala strahote iz zatvora. Knjiga je objavljena 1990. godine i u Izraelu je postala bestseler. Mnogi do tada nisu znali da je na Golom otoku bilo i žena.

Lebl je rođena 1927. godine u Aleksincu, od 1933. godine živela je u Beogradu. Uoči odvođenja jevrejskih žena i dece u logor na Sajmištu, pobegla je u Niš u kojem je živela pod lažnim imenom. Uhapšena je 1943. godine zbog rada u ilegali i oterana na prinudni rad. Oslobođena je iz berlinskog Gestapoa 28. aprila 1945. godine. Po povratku u Beograd završila je gimnaziju i studirala pravo i završila i Novinarsko-diplomatsku visoku školu. Istovremeno je radila kao saradnica "Politike". U aprilu 1949. godine je zatvorena na Golom otoku kao politički disident. Godine 1954. odselila se u Izrael. Nekoliko godina pre smrti posetila je Goli otok na kojem je prepoznala bunar koji je zajedno s drugim zatvorenicama gradila. Umrla je u Tel Avivu 2009. godine.

(Glas javnosti/ Moje vreme)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR