Glas Javnosti

Unutar tajne organizacije žena koje razotkrivaju prevarante i nasilnike

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

"Are we dating the Same Guy" je od grupe za žene pomoću kojih vide da li su njihovi partneri iskreni sa njima, prešla u veliku organizaciju koja razotkriva varalice, zlostavljače i još gore.

Upoznavanje preko aplikacija je pakao. To je proces sa malom nagradom koji zahteva administraciju i za koji se čini da vas namešta na neuspeh. Naravno, neki ljudi dobijaju upravo ono što žele od toga, bilo da je to dugoročna romantična veza, seks na brzaka u barskim toaletima ili etički nemonogamne situacije koje zadovoljavaju obe strane. Ali ono što je počelo kao egalitarni pristup stvarnom susretu sa tim neuhvatljivim zgodnim samcima u vašem kraju često postaje usamljeni put do bola pun rupa.


Za žene, posebno, aplikacije za upoznavanje nose veliki rizik. Niko ne ulazi u vezu, ma koliko ležeran, misleći da će se osoba koja ih sruši s nogu u nekom trenutku ispostaviti da je fizički ili seksualno nasilna. Ali ovo je ishod za skoro trećinu žena starosti od 15 do 49 godina širom sveta - a to ne uključuje emocionalno zlostavljanje, koje je mnogo teže kvantifikovati. Nije ni čudo što želimo da osetimo da proverimo svaki mali detalj kada se povežemo sa strancem koji je nešto više od fotografije na ekranu. Zar ne bi bilo sjajno imati na umu da bi ovo mogao biti trenutak kada će sve krenuti užasno i možda nasilno naopako?


Srećom, postoji globalni pokret koji ima za cilj da ponudi upravo to. To je labava mreža Fejsbuk grupa u većim gradovima i oblastima širom sveta pod nazivom "Are we dating the Same Guy?".

Ono što je počelo kao način na koji neudate žene u Njujorku da provere dostupnost svojih partnera za sastanke, pretvorilo se u nešto ogromno i široko, međunarodnu mrežu šapata koja sija blistavom lampom za ispitivanje o stanju zabavljanja 2023.

Kao što ime sugeriše, prvobitna svrha ovih grupa bila je da provere da li je osoba zbog koje ste uzbuđeni (obično strejt muškarac) već vezana za nekoga – pošteno pitanje koje treba postaviti kada su istraživači 2018. otkrili da između 18 i 25 odsto korisnika Tindera je već bilo u posvećenim odnosima dok su koristili aplikaciju. Ali kako su mreže rasle, njihova upotreba se promenila: neke žene ga i dalje koriste da pitaju šta su u suštini korisničke recenzije muškaraca sa kojima razmišljaju o zabavljanju, ali druge imaju mračnije priče o muškarcima koje su upoznali preko aplikacija i upozorenja koja prolaze.


Jedan nedavni uspeh, ako ga možete tako nazvati: žena koja se oglasila u ime svoje mame, zabrinuta da je čovek sa kojim je razgovarala neko ko se lažno predstavlja. Drugi članovi grupe su počeli da se javljaju. Neki su pregledali njegovu sliku kroz pretragu obrnute slike da vide da li se pojavila. Drugi su jednostavno bili Portugalci, što je dobro došlo kada se ispostavilo da je muškarac na fotografiji zapravo poznati portugalski glumac koji gotovo sigurno nije ćaskao sa ženom u aplikaciji za upoznavanje pošto je gej. Bez aktiviranja uma u ​​košnici grupe, ko zna kakvu je štetu ova lažna veza mogla da izazove?

Brojne žene otkrile su da su prevarene zahvaljujući ovim grupama, ali nisu želele da budu imenovane ili direktno citirane. Jedna je saznala da je njen dečko sa kojim je bila tri godine "švrljao" unaokolo kada je njegova fotografija objavljena; druga je rekla da je čovek sa kojim je bila na nekoliko sastanaka lagao o svojim okolnostima. Druge su rekle da su ih lagali određeni muškarci, koji su ih bombardovali obećanjima večne, beskonačne odanosti pre nego što su ih odbacili kada su imali seks.

Žene takođe dele iskustva o nasilnim vezama, seksualnom napadu i neželjenom seksualnom "spopadanju"; pričaju priče o lažnim identitetima i prevarantima . Pitaju se da li je njihovo sopstveno ponašanje nenormalno, jer ih je muškarac naterao da se osećaju kao da se ponašaju ludo, jer pokušavaju da se izvuku iz neprijatnih situacija.


Sajberpsiholog dr Nikola Foks Hamilton, čiji je rad bio usredsređen na komunikaciju putem tehnologije, posebno u onlajn upoznavanju, smatra da ove Fejsbuk grupe mogu biti veoma vredne za sve koji pokušavaju da se zabavljaju u neprozirnim prostorima koje stvaraju aplikacije za upoznavanje. "Ako ste na platformi društvenih mreža, mnogo toga što se dešava je javno, tako da je lako videti koje su društvene norme ponašanja", kaže mi ona. "Dok je sa nečim kao što je upoznavanje na mreži, skoro sve što se dešava izvan profila je iza zatvorenih vrata, a vi ne znate šta se dešava, ne znate da li je vaše iskustvo normalno, ili čudno, ili ako svi ostali imaju isto iskustvo." Moderirane od volontera, i pod strogim pravilima o tome šta može, a šta ne može biti objavljeno, grupe vide kako žene preispituju svoje presude, svoje odluke, sopstvene postupke.

Možda nije veliko iznenađenje da mnogi muškarci smatraju postojanje ovih grupa problematičnim. Aktivisti za ljudska prava su ugasili nekoliko severnoameričkih grupa kroz ciljane kampanje i prijavili ih Fejsbuku; postoje čitave zajednice na Redditu koje postoje samo da bi razdvojile mreže. Muškarci koji su postavljeni u grupe osećali su se zlostavljanim. Čak i ako su vam grupe dale pozitivne kritike, ne može biti sjajno znati da su o vama razgovarale potencijalno hiljade stranaca, čak i od udruženja. Čini se da su neki muškarci ubeđeni da žene koriste grupe ili da šire laži ili da ih ismevaju. Čini se da su u nekim delovima interneta negovali kulturu "mi protiv njih".


Pravilo, zbog bezbednosti žena, je da šta god da se desi u grupi, ostaje u grupi. Svaka objava mora biti odobrena pre nego što dođe na stranicu – bez adresa, bez identifikacionih informacija osim fotografije i imena – i svaka osoba koja se prijavi da se pridruži grupi mora biti proverena kako bi se sprečilo da lažni profili ili zlonamerni entiteti dobiju pristup. Ovo oduzima većinu vremena moderatora. 

"Are we dating the same guy?" ne rešava probleme sa zabavljanjem u tehnološko doba i svakako ne čini takve situacije sjajnim, ali žene koje razgovaraju jedna s drugom nisu problem: kultura koja olakšava loše ponašanje jeste. Za sada, ove grupa je čista pozitiva, koja naoružava žene znanjem, savetima i oprezom dok napreduju kroz svet onlajn upoznavanja. Ovo znači da njihovo srce može biti otvoreno i da mogu verovati još nečemu pored svog osećaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR