Paleontolozi su procenili da je ovaj titanosaurus, ili Australotitan, kako su ga prozvali, bio visok maksimalno oko 6,5 metara, ili kao dvospratnica i dugačak između 25 i 30 metara, što otprilike odgovara veličini košarkaškog terena, objavili su svetski mediji. Time je svrstan među moćnu grupu titanosaurusa, koji su do tada otkriveni samo na području Južne Amerike.
Ova vrsta dinosaurusa pripada vrsti Sauropoda koja se hranila biljkama, a živeo je u periodu Krede pre oko 92 do 96 miliona godina kada je Australija bila pripojena Antarktiku.
Kosti ovog ogromnog dinosaurusa biljojeda otkrili su stočari 2006. godine na jednoj farmi i pošto su bile dosta razbacane i u stanju raspadanja, istraživanje njihovog porekla i rekonstrukcija je toliko dugo trajala. Sakupljajući stoku na svom imanju, Robin Mekenzi (Robin Mackenzie) i njen suprug Stjuart (Stuart) su otkrili kosti. Posle ovog otkrića Robin je osnovala Prirodnjački muzej Eromanga kako bi udomila ovaj značajan nalaz, objavila je agencija Rojters.
Meet #Australotitan, Australia's largest #dinosaur as we go #BehindtheScenes of this jumbo journey. Here is the field team with 'Cooper's' jacketed femur on the 2007 dinosaur dig near Eromanga @qldmuseum @EromangaNHM pic.twitter.com/pxR4LPWCpU
— Róchelle Lawrence (@PalaeoShell) June 8, 2021
Naučnici su ga nazvali "Australotitan Cooperensis", kombinujući ga sa nazivom potoka u blizini mesta gde su prve kosti ovog stvorenja pronađene na jednoj farmi u Eromangi, u australijskoj državi Kvinslend (Queensland).
Radi rekonstrukcije pronađenih kostiju, tim iz Prirodnjačkog muzeja Eromanga i Muzeja Kvinslenda prvi put su koristili novu digitalnu tehnologiju za 3-D skeniranje svake kosti radi poređenja.
Meet Australia’s largest #dinosaur – Australotitan, the southern titan! A new giant sauropod from the mid-Cretaceous of Australia
— PeerJ - the Journal of Life & Environment (@PeerJLife) June 7, 2021
Read the full article https://t.co/YJwBm00fa5@qldmuseum @BioSci_UniMelb @EromangaNHM #NewSpecies
Image Credit: Vlad Konstantinov, @Aussiedinosaurs pic.twitter.com/9z3t10OhD6
„Da bismo bili sigurni da je Australotitan druga vrsta, morali smo da uporedimo njegove kosti sa kostima drugih vrsta iz Kvinslenda i širom sveta“, što je bio veoma dug i mukotrpan zadatak, izjavio je dr Skot Hoknul (Hocknull).
(Glas Javnosti)