Glas Javnosti

Meta ugasila preko 4.800 lažnih naloga iz Kine

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Mreža sastavljena od najmanje 4.800 lažnih Fejsbuk profila pokušala je da okupi što više pratilaca i prijatelja i tako ostvari značajan uticaj na publiku; Meta ih je identifikovao i izbrisao njihove naloge.

Tehnološki gigant je izjavio da je samo tokom ove godine uklonio oko pet kineskih mreža lažnih profila.

Kompanija Meta, koja je vlasnik društvenih mreža Fejsbuk i Instagram, utvrdila je da je u Kini stvoreno na hiljade lažnih naloga, za koje izgleda da pripadaju američkim građanima i sa kojih se deli politički sadržaj, sa namerom da utiče na predstojeće izbore u SAD koji će biti održani sledeće godine.


Mreža sastavljena od najmanje 4.800 lažnih Fejsbuk profila pokušala je da okupi što više pratilaca i "prijatelja" i tako značajno utiče na publiku, ali ih je Meta identifikovao i izbrisao njihove naloge.

Lažni profili, na kojima su se nalazile fotografije, imena i lokacije navodnih američkih korisnika Fejsbuka, nisu delile dezinformacije, već izjave raznih političara i vesti iz novinskih kuća, uglavnom objavljene na društvenoj mreži X, bivšem Tviter.


Preuzimani su i deljeni izveštaji i sa liberalnim i sa konzervativnim sadržajem, ali ne sa ciljem da se podrže jedna ili druga strana, već da bi se istakle ideološke razlike i sa namerom dalje polarizacije američkog društva, saopštila je Meta.

„Nejasno je da li je ovaj pristup osmišljen da pojača partijske tenzije, izgradi publiku među pristalicama ovih političara ili da učini da lažni nalozi koji dele autentični sadržaj izgledaju autentičniji“, saopštila je tehnološki gigant.


Tehnološki gigant je rekao da je takođe uklonio mrežu sa sedištem u Rusiji u trećem kvartalu koja je širila sadržaje o ruskoj invaziji na Ukrajinu i vodila fiktivne „medijske“ brendove.


Metin izveštaj dolazi usred zabrinutosti da bi tehnološke platforme poput Fejsbuka i X mogle da se koriste za sejanje podela i nesloge uoči američkih predsedničkih izbora 2024, tokom kojih će se visoko polarizovano biračko telo verovatno suočiti sa reprizom takmičenja između predsednika Džoa Bajdena i bivšeg predsednika Donalda Trampa.

Ministarstvo za unutrašanju bezbednost SAD navodi da otkriće mreže lažnih naloga dokazuje da američki protivnici koriste njene tehnološke kompanije da izazovu razdor i nepoverenje u društvu.


Izveštaji američkog Senata i specijalnog tužioca otkrili su da je Rusija koristila društvene medije da napravi razdor u društvu SAD kao deo svojih napora da se meša u predsedničke izbore 2016.godine


Glas javnosti 

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR