Glas Javnosti

Da li upotreba mobilnih telefona zaista predstavlja rizik za naše zdravlje?

Tehnologije
Autor: Glas javnosti

Istraživanje uticaja mobilnih telefona na zdravlje mozga pokazuje složenu sliku. Dokazano je da mobilni telefoni emituju niske nivoe radiofrekvencijske (RF) energije, tipa nejonizujućeg zračenja, koje može dovesti do zagrevanja tkiva, ali trenutno ne postoji konzistentan dokaz da ova izloženost povećava rizik od raka kod ljudi. Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) klasifikovala je elektromagnetna polja proizvedena mobilnim telefonima kao "moguće kancerogene za ljude".  Međutim, većina studija nije uspostavila direktnu vezu između upotrebe mobilnih telefona i zdravstvenih problema.

Velike epidemiološke studije, poput COSMOS studije u Evropi, teže da prate dugoročne efekte upotrebe mobilnih telefona na zdravlje, uključujući rizik od razvoja raka. Do sada, podaci iz tih studija ne sugeriraju da deca imaju povećan rizik od razvoja raka zbog upotrebe mobilnih telefona.


FDA smatra da trenutna naučna saznanja ne povezuju izloženost radiofrekvencijskoj energiji od upotrebe mobilnih telefona sa zdravstvenim problemima, ukoliko je izloženost unutar limita izloženosti koje postavlja FCC. Naučna zajednica nastavlja da analizira i proučava potencijalne efekte kako bi se osiguralo da se razumeju svi mogući rizici po zdravlje.

Savetuje se oprez i umanjenje izloženosti RF energiji korišćenjem slušalica i ograničavanjem broja i dužine poziva, kao i upotrebom telefona u područjima dobre prijemčivosti, što omogućava telefonu da prenosi signal sa manje energije.



Glas javnosti

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR