Opsesivno-kompulsivni poremećaj ili skraćeno OKP je mentalni poremećaj koji pogađa više od 100 miliona ljudi širom sveta. Кarakterišu ga ponavljajuća i kompulsivna ponašanja, kao što je stalna potreba za proverom, pranjem ili sortiranjem stvari. Ukoliko se ne drži pod kontrolom uz pomoć psihoterapije i lekova, OКP može da utiče na svakodnevni život obolelog.
Iako su kompulsivna ponašanja već dugo poznata lekarima i stučnjacima za mentalno zdravlje, naučnici nikada u potpunosti nisu uspeli da shvate njihovu biohemijsku osnovu ili kako su povezani sa određenim neurotransmiterima u mozgu.
Tim predvođen istraživačima Marjan Biria i Trevor Robins sa Univerziteta Кembridž je sada otkrio jedan od neurohemijskih mehanizama koji stoje u osnovi ovog poremećaja.
Šta se krije iza kompulsivnosti i opsesivnosti?
Da bi došli do odgovora na ovo pitanje, naučnici su koristili metod skeniranja kojim se mere nivoi različitih neurotransmitera u dva specifična regiona mozga: prednjoj cingularnoj kori i dodatnom motornom području, povezanim sa kompulsivnim ponašanjem i regulacijom kretanja.
Zatim su rezultate skeniranja sprovedene na grupi od 31 učesnika sa dijagnozom OКP-a, uporedili sa rezultatima dobijenim od kontrolne grupe sačinjene od 30 osoba, bez prethodno potvrđenih mentalnih poremećaja.
Zaključak do kog su naučnici došli jeste da je neravnoteža u prenošenju ekscitatornih i inhibitornih neurotransmitera glutamata - poznatog po svojoj ekscitatornoj funkciji u mozgu - i GABA ili γ-aminobuterna kiselina - inhibitor centralnog nervnog sistema - osnova kompulsivnog ponašanja kod OКP-a.
Autori su uvereni da ovo otkriće otvara put ka razvoju neuromodulatornih tretmana koji imaju za cilj da uravnoteže nivoe neurotransmitera u određenim regionima mozga, i da je kroz dalje istraživanje razumevanja neurohemijskih osnova OKP-a moguće razviti nove tretmane koji će pomoći ljudima sa ovim poremećajem. Što je otprilike 3 posto svetske populacije.
Glas javnost