Danas se zna da su žive samo dve vrste celakanta: jedna iz zapadnog Indijskog okeana, a druga iz Indonezije. Oba se nalaze na Crvenoj listi IUCN-a – zapadnoindijski celakant je „kritično ugrožen” dok je indonežanski „ranjiv”.
Snimak koji je napravio ronilac i istraživač Aleksis Šapui predstavlja istorijski trenutak, jer je to prvi put da je živi indonežanski celakant zabeležen u svom prirodnom okruženju. Ekspedicija je koristila napredne sisteme za disanje za ronjenje na dubinu veću od 120 metara, a samo posmatranje je trajalo nekoliko minuta, nakon čega su usledili sati dekompresije.
Ovo otkriće potvrđuje postojanje pogodnih staništa za celakante u vodama istočne Indonezije i ukazuje na moguću širu rasprostranjenost ove vrste nego što se ranije pretpostavljalo. U naučnom radu objavljenom u časopisu "Nature", Šapui upozorava da je još rano govoriti o zasebnoj populaciji celakanta na arhipelagu Maluku, ali naglašava da je malo verovatno da na tom ogromnom prostoru živi samo jedan primerak.
"Naša najnovija zapažanja, zajedno sa istraživanjima mezofotskih koralnih ekosistema Malučkog arhipelaga, potvrđuju ne samo prisustvo Latimerije, već i postojanje pogodnih staništa za ovu drevnu ribu", piše Šapui.
Otkrivena staništa u dubokim koralnim grebenima su još jedan podsetnik na potrebu zaštite osetljivih i ugroženih vrsta koje žive daleko od ljudskih očiju i koje su sve više ugrožene zbog promene klime, ribolova i drugih ljudskih aktivnosti.
Šapui veruje da će ovo otkriće podstaći neinvazivna istraživanja, kao što je prikupljanje uzoraka DNK sa živih uzoraka bez potrebe za njihovim hvatanjem ili povredom, što bi moglo da pruži ključne informacije o genetici i distribuciji celikanta u Indoneziji.
"Dokumentovanje ovih retkih riba u njihovom prirodnom staništu će, nadamo se, podstaći lokalne i nacionalne vlasti da pojačaju napore za očuvanje biodiverziteta", zaključio je istraživač.
Glas javnosti /S04S