Glas Javnosti

Sara dala otkaz na dobro plaćenom poslu: Posle izjave koliko je zarađivala, ljudi osuli paljbu po njoj

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Jedna 20-godišnja Sara izazvala je buru na društvenim mrežama nakon što je objavila da je dala otkaz na svom dobro plaćenom poslu agenta za nekretnine, jer je smatrala je da joj plata od 1.040 evra nedeljno jednostavno nije dovoljna!

Sara Grejs (20) iz Australije je svoj odlazak sa posla podelila sa pratiocima na TikToku, gde je objasnila da nije želela više da radi za platu koju smatra niskom -1.800 dolara nedeljno. Međutim njena odluka naišla je na oprečne reakcije – dok su je jedni podržali zbog hrabrosti da stavi svoje mentalno zdravlje na prvo mesto, drugi su je oštro kritikovali, tvrdeći da ne zna šta znači "pravi posao".

"Jednostavno sam dala otkaz. Rekla sam šefu da 1.800 dolara nedeljno nije vredno mog mentalnog zdravlja, tako da, ne znam šta ću sada", rekla je Sara koja ima samo šest nedelja da pronađe nove izvore prihoda za plaćanje kirije.

"Znaš šta bih ja radio s tim parama?"


Umesto podrške, mnogi korisnici društvenih mreža osuli su paljbu po njoj.

"Da li si ti devojko realna? Znaš li šta bih mogao da uradim sa 1.800 dolara nedeljno? Živela bi mi cela porodica od toga!", napisao je jedan komentator.

Drugi su isticali da bi trebalo da bude zahvalna na prilici koju je imala i da je očigledno da nema radnu etiku.

Ipak, bilo je i onih koji su je branili.

"Novac nije vredan tvog mentalnog zdravlja", poručio je jedan korisnik, dok su je drugi podržali, smatrajući da je imala pravo da traži bolje uslove rada.

Da li gen Z zaista ima problem s radnom etikom?


Ova priča dolazi u trenutku kada poslodavci širom sveta sve češće izražavaju nezadovoljstvo radnom etikom mlađih generacija. Prema istraživanju platforme "Intelligent", koja se bavi obrazovanjem i savetovanjem o karijeri, više od polovine ispitanih kompanija već je otpustilo zaposlene iz generacije Z ove godine.

Razlozi su, kako navode menadžeri za zapošljavanje, nedostatak radnog iskustva, loše komunikacione veštine i manjak odgovornosti.

"Iako donose teorijsko znanje sa studija, često im nedostaje praktično iskustvo i ključne veštine potrebne za rad u realnom svetu", objasnio je Hui Ngujen, glavni savetnik u "Intelligent".

Poslodavci sve manje žele da zapošljavaju mlade?

Istraživanje sprovedeno krajem prošle godine pokazalo je da čak 12 odsto menadžera planira potpuno da izbegne zapošljavanje nedavno diplomiranih studenata u 2025. godini. Glavni razlog je, kako tvrde, nedostatak zrelosti i spremnosti za ozbiljan posao.

Nalazi istraživanja oslikavaju zabrinjavajuću sliku za mlade koji tek ulaze na tržište rada, a većina njih pripada generaciji Z, rođenima između 1997. i 2012. godine. Čak 33 odsto anketiranih poslodavaca smatra da im nedostaje radna etika, a mnogi se žale da im mladi zaposlenici brzo gube interesovanje i nisu spremni da se posvete poslu dugoročno.

Dok neki smatraju da je problem u mladima, drugi ističu da se tržište rada promenilo i da mladi jednostavno ne žele da rade pod istim uslovima kao prethodne generacije. Da li je Grejs Sara simbol promene ili primer nezrelosti – ostaje pitanje koje i dalje deli javnost.

Glas javnosti /B06S 




Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR