Vlasnici pasa i njihovi četvoronožni članovi porodice gotovo uvek imaju poseban odnos, koji je nauka sada i dokazala. U pitanju je snažna emotivna veza slična onoj između beba i njihovih majki.
Dokaz da odnos između pasa i njihovih vlasnika nije zasnovan samo na interesu (hranjenje, igra, šetnja i slično) rezultat je opsežnom naučnog istraživanja u kome je analizirana moždana aktivnost pasa.
Naime, kada pas čuje glas svog vlasnika, u njegovom mozgu aktiviraju se delovi koji se inače aktiviraju kod beba ljudi u trenucima kada one čuju glas svoje majke, objavljeno je u naučnom magazinu NeuroImage.
Za potrebe istraživanja, naučnici su koristili takozvani test nepoznate situacije - metodu koja se inače koristi u psihologiji kako bi otkrilo kako deca reaguju na odsustvo roditelja ili staratelja.
Istovremeno su, pomoću funkcionalne magnetne rezonance, naučnici pratili aktivnost mozga kod pasa dok su slušali različite glasove: poznate i nepoznate, nežne i vesele sa jedne i - neutralne sa druge strane.
Rezultati su bili jasni i nedvosmisleni: centar za nagrađivanje u psećem mozgu reaguje neuporedivo intenzivnije kada govori njihov vlasnik, nego kada te iste reči izgovara neko drugi, odnosno njima nepoznata osoba.
Čak i kada vlasnik ljubimca nije bio u neposrednoj blizini, već se čuo samo njegov glas (nasnimljen i pušten), mozak psa reagovao je na identičan način - kao da pas zamišlja da on pred njim stoji, prenosi ruski portal TekInsajder.
Pixabay
Najzanimljivije je što je pas na glas svog vlasnika reagovao pozitivno u svakom slučaju, nezavisno od toga da li je on gotorio umiljatim ili nežnim tonom - dovoljno je bilo da on čuje njegov glas i da se u njegovom mozgu "uključi lampica".
Ove otkriće ne samo da nam govori koliko su psi emocionalno vezani za nas, ljude, već i to da su za njih odnosi sa njihovim vlasnicima u ravni sa odnosom koji bebe imaju sa svojim majkama.
Glas javnosti / R02S