Glas Javnosti

PRVO ‘HALO’ U SRBIJI: Ko, kako i odakle je pre 138 godina obavio prvi telefonski razgovor?

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Beograd je dobio prvu "telefonsku stanicu", sedam godina posle pronalaska telefona - pre tačno 138 godina.

Veza je uspostavljena između Geodetskog odeljenja Ministarstva vojnog i vojne inženjerske kasarne na Paliluli, koja je tada bila predgrađe Beograda. Nažalost, zgrada u kojoj se, prvi put u Srbiji, čulo telefonsko "zvrrrrrr", kao ni kultna kafana koja je bila u njenom prizemlju, više ne postoje.

Prvi razgovor obavili su vojni ministar Teša Nikolić i inženjerski kapetan Kosta Radisavljević. Sagovornici su bili udaljeni svega 300 metara.

Kralj Milan odmah je dao nalog da se u državni budžet za narednu godinu unesu sredstva za instalaciju telefonskih stanica u Beogradu za potrebe Dvora i vojske.

Zasluge za prvi razgovor pripadaju Panti Mihajloviću, TT mehaničaru, rođenom u Bogatiću. Nakon što je u Šapcu završio tri razreda gimnazije, Mihajlović je otišao u Beč i tu završio elektrotehničku školu. Odatle je otišao u Berlin i zaposlio se u firmi „Simens-Halske". Kao priznati stručnjak, 1873. godine premešten je u Njujork gde je radio kao šef u istoj firmi.

U Srbiju se vratio 1877. godine. Godine 1882. dobio je koncesiju za podizanje telefonskih stanica u Beogradu. Naredne godine, pored pomenute telefonske linije, u Beogradu uvodi još dve: između zgrade Liceja i požarne (vatrogasne) čete i između Narodne skupštine i policijske stanice.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Kristine Lizzie (@kristine.lizzie)

Prema rečima Željka Sarića, višeg kustosa i rukovodilac Službe za izložbene aktivnosti u PTT muzeju eskponat "Simens-halske" iz 1882. Godine je verovatno prvi telefonski aparat koji je koristio Panta Mihajlović.

Viši kustos muzeja PTT-a detaljno je objasnio proces uspostavljanja veze.

Prvo mora da se okrene induktor, a lokalna baterija je ta koja napaja mikrofon.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by In Retrospect Vintage Mall (@in_retrospect_479)

"Kada se okrene induktor, šalje se signal centrali. Telefonistkinja čuje signal, zvoni i pošto ima broj, pada klapna na centrali kada se zove. Kažete sa kim želite da uspostavite vezu, telefonistkinja uzima kabl, spaja ručno i okreće induktor. Pozvanom korisniku zvoni telefon i uspostavlja se veza", objašnjava Sarić.

Uvođenje telefonskih veza u Srbiji išlo je sporo.

Na telegrafskim linijama sredinom januara 1886. godine uspostavljena je prva međumesna telefonska linija između Beograda i Niša. Prvi telefonski razgovor između ova dva grada vodili su kralj Milan i Milutin Garašanin.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Историјат Србије (@istorijat.srb)

Prvo „Pravilo o telefonu" doneto je 1890. godine, kada je odobreno da se za privatne potrebe mogu podići telefonske linije sa štacijama. Prva telefonska centrala u Beogradu, sa 50 brojeva, montirana je tek 1898. godine na prvom spratu Kolarčeve kuće.

Javni telefonski saobraćaj u Beogradu počeo je 1899. godine sa 28 pretplatnika.

Foto: Pixabay

(Glas javnosti)

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR