Reč je o džinovskoj akumulaciji vode, pri čemu prelazna zona Zemljinog omotača funkcioniše kao veliko skladište vode. Ona ima toliko veliki kapacitet da zadrži vodu da može izazvati topljenje usled dehidratacije vertikalno strujećeg omotača.
To je potvrđeno istraživanjem objavljenim u časopisu Science, koje je ispitivalo efekte spuštanja vode iz prelazne zone u donji omotač pomoću laboratorijskih eksperimenata pod visokim pritiskom.
Istraživanje je započeto na osnovu ranijih analiza zemljotresa, kada su naučnici shvatili da seizmometri registruju talase ispod Zemljine površine.
Tada je otkriveno da se voda zadržava u jednom mineralu koji se zove ringvudit.
"Ringvudit je kao sunđer koji upija vodu; postoji nešto zaista posebno u kristalnoj strukturi ringvudita što mu omogućava da privlači vodonik i zadržava vodu", objasnio je geofizičar Stiv Džejkobsen za sajt Indy100, koji pripada The Independent-u.
"Ovaj mineral može zadržati mnogo vode u uslovima dubokog omotača. Mislim da sada imamo dokaze o postojanju vodene cirkulacije kroz celu Zemlju, što može pomoći da se objasni ogromna količina tečne vode na površini naše nastanjive planete. Naučnici već decenijama tragaju za ovom dubokom vodom", dodao je Džejkobsen, koji je bio deo tima koji je došao do ovog otkrića.
Glas javnosti/B06S