Natpis star 2.550 godina, napisan u ime poslednjeg kralja Vavilona Nabonida, otkriven je na bazaltnoj steni na severu Saudijske Arabije, saopštila je Komisija za turizam i nacionalno nasleđe te zemlje.
Gravura na vrhu natpisa prikazuje kralja Nabonida kako drži skiptar, kao i još četiri slike, među kojima su cvet, zmija i prikaz Meseca.
Veruje se da te slike imaju religiozno značenje.
Ispod gravura je oko 26 redova klinastog pisma, koje trenutno dešifruju stručnjaci.
To je, ističe se u saopštenju, najduži natpis na klinastom pismu ikada pronađen u Saudijskoj Arabiji.
Natpis je pronađen u Al Hajtu u regionu Hail, gde se nalaze brojne drevne lokacije, među kojima su ostaci tvrđava, umetnost u kamenu i vodovodne instalacije.
Kralj Nabonid vladao je od 555. do 539. godine pre nove ere.
Archaeologists from the Saudi #HeritageCommission have discovered fascinating rock inscriptions in the Hail region (northern Saudi Arabia) that depict the Babylonian King Nabonidus. pic.twitter.com/HqQ0BZ3mUw
— هيئة التراث (@MOCHeritage) July 13, 2021
Vavilonsko carstvo se prostiralo od Persijskog zaliva do Sredozemnog mora, a Nabonid je na pocetku vladavine osvojio deo današnje Saudijske Arabije i na da živi u gradu Tajma, gde je ostao do 543. godine pre nove ere.
Zašto je odlučio da duže vreme živi u današnjoj Saudijskoj Arabiji, stvar je rasprave medu istoričarima, a pojedini stručnjaci smatraju da su verovatni razlog sukobi sa vavilonskim sveštenicima.
Na kraju Nabonidove vladavine Vavilonsko carstvo se našlo na udaru Persijskog carstva, koje je predvodio kralj Kir Veliki Persijanci su zauzeli Vavilon 539. godine pre nove ere, a Vavilonsko carstvo se srušilo.
Sudbina Nabonida posle sloma nije poznata.
(Glas javnosti)