Mumija nazvana Nesjamun rodom je iz Tebe i pripadala je svešteniku koji je živeo u doba vladavine faraona Ramzesa XI. Sveštenik je svoje dužnosti obavljao u sklopu hramova u Karnaku.
Do sad su naučnici uspeli da reprodukuju jedan zvuk koji liči na dugačak spoj slova E i A. - Zvuk koji se čuje proizvode njegove glasne žice iz položaja u kom leži u sarkofagu - kaže Dejvid Hauard, stručnjak za govor s londonskog univerziteta Rojal Holovej.
Naučnici su glas davno preminulog sveštenika rekonstruisali tako što su pomoću 3D štampača odštampali njegove glasne žice, koje su bile očuvane zahvaljujući mumificiranju.
The voice of a 3,000-year-old Egyptian mummy has been reproduced by 3-D printing a vocal tract.
— Sky News (@SkyNews) January 23, 2020
Nesyamun, whose coffin was inscribed with "true of voice" when he died, was a priest and scribe during the reign of pharaoh Ramses XI (c.1099-1069 BC).
More? https://t.co/N5hewKfGRM pic.twitter.com/l0xNPIdFMK
Njihov rad je objavljen na otvorenom naučnom portalu Sajentifik riports, zajedno sa snimkom glasa drevnog sveštenika.
- Ovo je prvi uspešan pokušaj da se veštački reprodukuje glas preminule osobe.
Projekat nam je dao jedinstvenu priliku da čujemo zvuk nekoga ko je odavno mrtav - rekla je Džoan Flečer, profesorka arheologije na univerzitetu u Jorku i koautor studije.
Naučnici veruju da je Nesjamun živeo oko 1.100 godina pre Hrista.
- Ispunili smo želju ovog sveštenika da se njegov glas čuje i posle smrti. Ta poruka je bila napisana na sarkofagu u kome se nalazilo njegovo mumificirano telo.
Meko tkivo u grlu i glasne žice mumije bili su odlično sačuvani, tako da je sveštenik Nesjamun bio savršeni kandidat za ovaj projekat. Naučnici se nadaju da će u drugoj fazi eksperimenta uspeti da reprodukuju zvuk njegovog pevanja.
- Egiptolozima su već poznati fonetika i način izvođenja muzike tog perioda, tako da možemo da reprodukujemo delove sveštenikovih pesama - tvrdi Dejvid Hauard.
(Glas javnosti)