Glas Javnosti

Priča o tragičnoj ljubavi kineskog cara: Zanesen njenom lepotom car je preoteo od muža

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Bila je najmoćnija žena carstva sve dok njen suprug nije suočen sa izborom

Zanesen njenom lepotom car je preoteo od muža - njegovog sina - i učinio najmoćnijom ženom, međutim, kada je suočen sa izborom da bira između nje i trona, načinio je potez zbog kog je plakao do kraja života.

foto:pexels

Priča govori da se car Tang Ksuanzongom koji je vladao Kinom u prvoj polovini 8. veka, zaljubio u Jang Guifei nakon što ju je video da izlazi iz toplih izvora. Porcelanskog tena sa zajapurenim obrazima ona je delovala kao ispunjenje uzvišenih ideala lepote. Car nije mnogo razmišljao i brzo je poništio njen brak sa Li Maom, koji je ujedno bio i njegov sin i učinio je svojom suprugom.

Danas nije poznato da li i je i u kolikoj meri ovaj slučaj izazvao skandal na dvoru, ipak,carski harem je ovu lepoticu dočekao spreman 745. godine i širom joj otvorio vrata. Ono što niko nije znao jeste da je ovo početak priče o dekadenciji i tragediji.

foto:wikipedia

Lepotica postaje zainteresovana za politiku

Ubrzo je ona postala careva omiljena supruga. Uživala je luksuznim životom i u svim čarima palate Huaking, dok joj je na hiljade dvorjana ispunjavalo sve hirove: dobijala je najluksuznije tkanine, omiljeno voće iz udaljenih kraljeva i sl. Ona s druge strane je postala izuzetno vešta u privlačenju careve pažnje, pa je njen uticaj i u političkom smislu počeo da raste. 

Četiri lepotice

U pitanju su bile četiri Kineskinje koje su u istoriji ostale upamćene po svojoj velikoj lepoti: Ksi Ši, Kiang Vang, Dijaočan i Jang Guifei. Sve su privukle pažnju careva i ono što je karakteristično za sve četiri jeste da su njihovi životi "isprepletani" više mitologijom nego činjenicama. 

Članovi njene porodice su dobili izuzetno visoke pozicije na dvoru, a njihova moć se ogledala i u sklapanju čvrstih veza pomoću brakova sa drugim članovima carske porodice. Njen rođak, Jang Guangdžou je tako na kraju postao pemijer i imao veliki uticaj na sudu. Ali sve ovo je trajalo do trenutka kada Jang Guifej nije došla u sukob sa mladim generalom An Lušanom, oko 750. godine.

foto:wikipedia

Iako su zli jezici spominjali da su bili u ljubavnoj vezi, An je ubrzo poveo ogromnu vojsku protiv cara i njegove supruge, upleten u sukob ogromnih razmera koji će na kraju rasparčati carstvo Tang. Osam godina su trajale krvave borbe, a glad i beda su počeli nezaustavljivo da se šire carstvom. Anove trupe su napredovale svakim danom, a car Tang Ksuanzong je zajedno sa svojom svitom morao da pobegne na jug.  

Međutim, carski čuvari su smatrali da su koren celog problema i pobune, bile Jang i njene dve sestre, koje su se prema njihovom mišljenju previše uplele u politiku i izazvale haos. Stoga su odbili da nastave putovanje, sem ako one ne budu bile ubijene - car je na kraju doneo bolnu odluku i ostavio ih u budističkom hramu da bude ugušene. 

Njegovi saradnici su kasnije pričali, da se nikada nije oporavio od smrti Jang i da je nakon povratka u palatu satima znao da gleda u njen portret. Pričao o njihovoj ljubavi je na kraju postala tema brojnih romana, pesama i u moderno vreme - filmova.


Glas javnosti 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR