Glas Javnosti

PREPOZNAVANJE NASILNOG PONAŠANJA KOD DECE : Šta je rešenje?

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Celu Srbiju juče je potresla pucnjava koja se dogodila na Vračaru. U jutarnjim časovima dogodilo se niz ubistava u osnovoj školi “Vladislav Ribnikar” na Vračaru, a tom prilikom K.K. optužen je da je ubio osmoro učenika i čuvara škole, kako je MUP saopštio.

Jedan deo javnosti zgrožen je činjenicom da je maloletno dete uopšte znalo gde stoji pištolj u kući, dok se drugi trude da pronađu uzrok problema u ponašanju deteta. Naime, upravo jedno takvo pitanje “pokrenulo se” i u nizu komentara ispod objava na društevnim mrežama. Javnost želi da zna zašto dete dolazi do ovakvog iskušenja.

Generalno, postoji velika zabrinutost zbog učestalosti nasilnog ponašanja među decom i adolescentima.

Deca već od predškolskog doba mogu pokazivati nasilno ponašanje. Roditelji i druge odrasle osobe koje svedoče ovakvom ponašanju biće verovatno zabrinute, no često se nadaju da će malo dete “prerasti to”. Nasilno ponašanje bilo koje starosti uvek treba shvatiti ozbiljno. Ne treba to brzo odbaciti kao “samo fazu kroz koju prolaze!”

Raspon nasilnog ponašanja

Nasilno ponašanje kod dece i adolescenata može uključivati širok raspon ponašanja: eksplozivne napade besa, fizičku agresiju, tuču, pretnje ili pokušaje povređivanja drugih (uključujući misli o želji da ubije druge), korišćenje oružja, okrutnost prema životinjama, podmetanje požara, namerno uništavanje imovine i vandalizam.

Faktori koji povećavaju rizik od nasilnog ponašanja

Brojna istraživanja su zaključila da složena interakcija ili kombinacija faktora dovodi do povećanog rizika od nasilnog ponašanja kod dece i adolescenata. Ti faktori uključuju:

Prethodno agresivno ili nasilno ponašanje
Biti žrtva fizičkog i/ili seksualnog zlostavljanja
Izloženost nasilju u kući i/ili zajednici
Žrtva maltretiranja
Genetski (porodično nasleđe)
Izloženost nasilju u medijima (TV, filmovi)
Konzumiranje droge i/ili alkohola
Prisutnost vatrenog oružja u kući
Oštećenje mozga od povrede glave

Prema nezvaničnim informacijama dečak koji je optužen da je počinio ubistva jutros, imao je lako dostupno oružje, odnosno dva pištolja koja je i doneo u školu.

Da podsetimo, kako se saznaje nesrećna okolnost je da je otac dečaka ljubitelj oružja i da je upravo njegove pištolje dečak uzeo i poneo. Takođe, prema nezvaničnim saznanjima otac je dečaka učio da puca i neretko je vežbao sa njim u streljani.

Koji su “znakovi upozorenja” za nasilno ponašanje kod dece?

Deca koja imaju nekoliko faktora rizika i pokazuju sledeća ponašanja treba pažljivo proceniti:

Intenzivan bes
Česti gubitak strpljenja
Ekstremna razdražljivost
Ekstremna impulsivnost
Postaju lako frustrirana
Roditelji i profesori moraju paziti da ne minimiziraju takva ponašanja kod dece

Šta učiniti ako dete pokazuje nasilno ponašanje?

Trebalo bi odmah organizovati sveobuhvatnu procenu od strane kvalifikovanog stručnjaka za mentalno zdravlje. Rano lečenje kod stručnjaka često može pomoći. Ciljevi lečenja obično su usmereni na pomoć detetu da: nauči kako kontroliše svoju ljutnju; izražava ljutnju i frustracije na primeren način; da bude odgovoran za svoje postupke; i prihvati posledice. Osim toga, moraju se rešiti porodični sukobi, školski problemi i pitanja zajednice.

Može li išta da spreči nasilno ponašanje kod dece?

Istraživanja su pokazala da se većina nasilnog ponašanja može smanjiti ili čak sprečiti ako se gore navedeni faktori rizika značajno smanje ili uklone. Što je najvažnije, napore treba usmeriti na dramatično smanjenje izloženosti dece i adolescenata nasilju u kući, zajednici i putem medija. Jasno je da nasilje dovodi do nasilja, prenosi “Američka akademija za decu i adolescente”.

Glas javnosti/Objektiv

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR